Tento úžasný sporťák má drandit ulicemi poháněný plastovým odpadem

Přidat na Seznam.cz

Jeden z velkých italských designérských domů, který se v minulém desetiletí ocitl v těžkých časech – Bertone, se nyní chystá vrátit jako výrobce moderních vozů. Automobilka představila hyperautomobil GB110 s výkonem 1 100 koní, který otevírá novou zajímavou kapitolu v historii značky. V dnešní době není na superautomobilu poháněném spalovacím motorem nic obzvlášť špičkového, Bertone plánuje navázat spolupráci a dodávat tento superautomat na udržitelné palivo vyrobené z plastového odpadu.

Společnost Bertone byla založena v roce 1912 a je nejstarším z velkých italských designérských domů. Než se v roce 2014 dostala do konkurzu, měla za sebou více než sto let zkušeností s designem, stavbou kočárů a výrobou vozidel. Po několika změnách ve vlastnictví se objevili bratři Mauro a Jean-Franck Ricciovi s vizí oslavit historii značky a zároveň ji vybudovat v moderního výrobce kočárů a pokročilých hyperautomobilů. Ricciovi získali práva na značku Bertone v roce 2020 a do jejího čela přinesli 38 let zkušeností z automobilového průmyslu a inženýrství.

Pohon tohoto krasavce má zajišťovat silný spalovací motor nezjištěné velikosti a původu, který prostřednictvím systému AWD pohání všechna čtyři kola. Bertone se zatím plánuje vyhnout základnímu benzinu a naftě, místo toho spolupracuje s nevadskou společností Select Fuel na pohonu GB110 udržitelným palivem vyrobeným z plastového odpadu, píše portál Interestingengineering.

Cílem společnosti Select Fuel je řešit dva ekologické problémy najednou, a to sběrem starého odpadního materiálu z polykarbonátu na bázi benzinu a jeho přeměnou na palivo kompatibilní se stávajícími vozidly s vnitřním spalovacím motorem, čímž vznikne udržitelnější, obnovitelné palivo, které bude spolupracovat se stávajícím vozovým parkem s vnitřním spalovacím motorem. Není zcela jasné, jakým způsobem jej Bertone plánuje dodávat majitelům vozů GB110, ale nebude muset zahájit rozsáhlou operaci, protože se plánuje pouze 33 vozů GB110.

Nezdá se, že by plastové palivo mělo GB110 byť jen trochu brzdit. Vůz vyvine točivý moment 1 100 Nm, který bude odpovídat jeho maximálnímu výkonu, sprint z 0 na 100 km/h (62 mph) zvládne za méně než 2,8 sekundy a maximálně dosáhne rychlosti někde na sever od 380 km/h (236 mph).

Oznámení o prvním pohledu z tohoto týdne neobsahuje časový rámec uvedení na trh ani informace o ceně, ale rozhodně v nás vzbuzuje touhu dozvědět se o novém Bertone a jeho plánech více.

Zdroj: bertone.it, interestingengineering.com