Tento samoopravný povrch opraví škrábance na autě za pouhých 30 sekund. Jak je to možné?

Přidat na Seznam.cz

V budoucnu mohou škrábance na vašem voze zmizet, aniž byste si jich všimli. Korejští vědci totiž vyvinuli nátěr, který po vystavení slunečnímu záření sám zacelí škrábance za pouhých 30 minut, píše server New Atlas.

Nový samoopravný povlak je založen na zesíťovaném polymeru a organickém fototermickém barvivu. Polymery mají dynamické chemické vazby, které se mohou v reakci na podnět rozpadnout a poté se znovu vytvořit v původním uspořádání, čímž účinně opraví drobná poškození, například škrábance.

V tomto případě je podnětem teplo, které poskytuje organické fototermické barvivo (rovněž zabudované do barvy), které zachycuje infračervené světlo. Při testech na modelu automobilu tým prokázal, že povrch se na poledním slunci zacelí za 30 minut. Pokud se vám zdá půlhodina příliš dlouhá, tým ukázal, že proces lze výrazně urychlit pomocí koncentrovaného světla. Pomocí lupy, která zaostřuje sluneční světlo, byl povrch opraven za méně než 30 sekund.

Podle týmu má tato inovace několik výhod oproti stávajícím samoregeneračním nátěrům. Použití organických fototermických barviv znamená, že k jejich provozu je zapotřebí mnohem méně energie než u běžných anorganických verzí, které obvykle vyžadují tepelné pistole nebo koncentrované UV světlo. Kromě toho může nový lak opravit škrábanec na stejném místě i vícekrát.

Důležité je, že nátěr je průhledný, takže nenarušuje barvu laku, a lze jej aplikovat stávajícími metodami stříkání. Ačkoli primárním případem použití jsou automobily, podle výzkumníků by se dal použít i na jiná často poškrábaná zařízení, jako jsou telefony nebo stavební materiály. Výzkum byl publikován v časopise ACS Applied Polymer Materials.

Zdroj: newatlas.com, pubs.acs.org