Tento klasický pohřební vůz Toyota odvezl japonského premiéra

Přidat na Seznam.cz

Během pohřbu Šinzóa Abeho doprovázel rakev s tělem bývalého japonského premiéra na místo pohřbu pohřební vůz pro Japonce ikonické Toyoty Century, jak píše server Autopian.

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe tragicky zahynul 8. července na následky střelného zranění během projevu na předvolebním shromáždění ve městě Nara. Jeho ostatky byly převezeny nejnovější verzí vlajkové limuzíny Century značky Toyota ve speciální pohřební karoserii.

Iterace Century, z níž pohřební vůz vychází, měla premiéru v roce 2018 a jednalo se o první zásadní obměnu modelu od roku 1997. Ve třetí generaci byl motor V12 nahrazen hybridní pětiválcovou jednotkou V8 (známou z modelu Lexus LS600hL) o výkonu přes 400 koní.

Při prezentaci modelu Century klade Toyota důraz na historii a tradici. Design boků vozu, včetně zakřivení samotných dveří, tak odkazuje na období Heian, které v zemi třešňového květu trvalo od roku 794 do roku 1185. Lakování je výsledkem sedmi vrstev včetně jedné bezbarvé vrstvy obsahující černou barvu a broušení a leštění vychází z tradičního japonského lakýrnického řemesla.

Století, také ve verzi s karavanem, je již pevně zakořeněno v západní kultuře. Samotný design se již tolik neliší ani od evropského shabby chic. Než se však Japonci začali podobat západním vozům, připomínaly jejich pohřební vozy spíše umělecká díla Dálného východu a byly bohatě zdobené.

Zdroj: theautopian.com