Tempomat. Opravdu snižuje spotřebu paliva?

Přidat na Seznam.cz

Každý řidič chce, aby jeho vůz spotřebovával co nejméně paliva. Jeho spotřeba je ovlivněna nejen stylem jízdy, ale také používáním mnoha přísad, které zvyšují komfort cestování. Pro snížení spotřeby paliva nestačí vždy jen sundat nohu z plynu. A jaký vliv má používání tempomatu na spotřebu paliva? Ukazuje se, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, píše server Motor Trend.

Ekologická jízda – dvě možnosti

Na jedné straně není ekologická jízda tak složitá a po osvojení několika návyků můžete dosáhnout skvělých výsledků, tj. nízké spotřeby paliva a prodloužení dojezdu na jednu nádrž. Na druhou stranu je snadné to přehnat a z normální jízdy udělat boj o přežití.

Například klimatizace může zvýšit spotřebu paliva o jeden, dva nebo dokonce tři litry na 100 km. Samozřejmě se vyplatí používat je s rozumem, aby se minimalizovala spotřeba, ale vzdát se příjemného chládku v horkém dni výměnou za úsporu 15-30 Kč na 100 km je dost přehnané, protože tím snižujeme nejen pohodlí své a spolujezdců, ale riskujeme i svou bezpečnost – horko má negativní vliv na reakce řidiče, jeho náladu, v extrémních případech může vést k mdlobám apod. Spotřebu paliva ovlivňují i další prvky výbavy, např. rádio, zvukový systém, osvětlení atd. Znamená to, že se jí musíte vzdát?

Mnohem lepší je zajistit, aby bylo vozidlo v dobrém stavu, aby se jeho funkce a systémy používaly rozumně a aby se dodržovalo několik samozřejmých pravidel. Svižná jízda zvyšuje spotřebu paliva, ale to neznamená, že byste se měli táhnout a jet na 5. nebo 6. rychlostní stupeň rychlostí 50-60 km/h – to je zbytečné.

Poměrně rychlé dosažení cílové rychlosti vám umožní jet dlouhou dobu s konstantními otáčkami na optimální převodový stupeň, což výrazně snižuje spotřebu. Kromě toho je vhodné zavřít všechna okna (otevřená okna zvyšují odpor vzduchu), vyprázdnit zavazadlový prostor od zbytečného balastu, používat klimatizaci s rozumem (vyhnout se maximálnímu výkonu a nejnižší teplotě), udržovat správný tlak v pneumatikách a pokud možno brzdit motorem, např. když se blížíte k semaforu. Na silnici však může být tempomat užitečný. Ale je to tak vždycky?

Šetří tempomat palivo? Ano… a ne

Stručně řečeno, použití tempomatu rozhodně zvyšuje komfort jízdy, nohy si odpočinou i při krátkých cestách mimo město. Ve městě je používání tohoto příslušenství spíše zbytečné a v některých případech i nebezpečné. Pro lidi, kteří často cestují, je tempomat nepochybně skvělým a velmi užitečným doplňkem. Dokáže však snížit spotřebu paliva?

Vše záleží na typu tempomatu a na trase, přesněji řečeno na terénu, po kterém se pohybujete. Pokud máte vůz s nejjednodušším tempomatem bez dalších „pomůcek“, jezdíte po rovině bez kopců a za mírného provozu, může spotřeba paliva mírně klesnout. Proč? Tempomat udržuje rovnoměrnou rychlost bez zbytečného zrychlování, zpomalování atd. Rozpozná i minimální výkyvy rychlosti a dokáže okamžitě reagovat minimalizací zrychlení ve větším rozsahu. Při běžné jízdě není řidič schopen udržovat rovnoměrnou rychlost, aniž by se neustále díval na tachometr.

Tempomat zajistí stabilizaci rychlosti a provoz pohonné jednotky bez proměnlivého zatížení, což se na vzdálenost několika set kilometrů projeví určitým rozdílem ve spotřebě paliva.

Kromě toho existuje také … psychologický aspekt. Pomocí tempomatu nebudeme chtít příliš často předjíždět, sešlápneme plyn až na podlahu a cestu budeme brát jako relaxaci, i když rychlost bude mírně pod povoleným limitem. Zní to neobvykle, ale v praxi to funguje. Místo neustálého kontrolování rychlosti a předjíždění, přestože jiný řidič jede např. 110 místo 120 km/h, je lepší nastavit na tempomatu nižší rychlost, uvolnit se a užívat si cestu.

Tempomat. Používat, či nepoužívat?

Samozřejmě, že byste měli, ale hlavou! Při jízdě po rovné silnici s malým provozem je tempomat téměř spásou a i krátká cesta bude mnohem pohodlnější než „manuální“. Pokud však cestujete v hornatém terénu, kde se i rychlostní silnice nebo dálnice klikatí a vlní, nebo pokud je provoz poměrně hustý a vyžaduje od řidiče neustálou ostražitost, zpomalování, předjíždění, zrychlování atd., je lepší zvolit jízdu bez tohoto asistenta, i když se jedná o aktivní tempomat. Tím se nejen ušetří palivo, ale také se zvýší bezpečnost.

Zdroj: motortrend.com