Těchto 5 příznaků nepodceňujte. Znamená to, že potřebujete více jídla
Nedostatek jídla v ČR nehrozí, ale někteří lidé i přesto jedí málo. Kvůli tomu se u nich objevují příznaky, které značí nedostatek živin. Lékaři proto udělali seznam příznaků, na které je potřeba dávat pozor.
Jen malé množství osob si hlídá svůj denní příjem jídla. Nejčastěji si složení potravin a množství konzumovaného jídla hlídají osoby s určitým typem onemocnění, sportovci nebo ti, kteří se snaží zhubnout. V případě, že je potravin v celodenním jídelníčku málo dlouhodobě, objeví se příznaky, které není dobré podceňovat. Lékaři určili, které to jsou.
Specialisté na výživu
V současnosti mají lidé velké množství možností a jen několik osob si to uvědomuje. O váš jídelníček se totiž nemusíte starat sami, ale máte možnost si zajít k výživovému poradci. Další variantou je, že si zaplatíte jídelníček od někoho, kdo se věnuje výživovému poradenství či fitness. Existují ale i další metody, jak zjistit, kolik jídla byste měli denně sníst.
Výpočet optimálního příjmu kalorií
Každé jídlo obsahuje kalorie a abyste zjistili, jaký je váš optimální příjem kalorií, je potřeba znát hodně údajů. V každém případě je nejlepší se obrátit na někoho, kdo přesně ví, jak vám vše spočítat.
Obliba fast foodů a nezdravých jídel
Během života navštíví téměř každá osoba nějaký fast food nebo jinou restauraci, kde nevaří příliš zdravé pokrmy. Pokud si takové jídlo dáte jen občas, nemělo by se vám nic stát. Bohužel u některých lidí jsou nezdravá jídla preferovaná a to se poté podepisuje na jejich zdraví.
Snažte se o vyvážený jídelníček
Nikoho nebaví jíst opakovaně stejná jídla. Skvělou zprávou je, že u vyváženého jídelníčku se vám to nestane. Až si budete vybírat, které potraviny si nakoupit, vždy sáhněte spíše po těch, které nejsou průmyslově zpracované.
Ve vyváženém jídelníčku by nemělo chybět:
- zelenina, ovoce
- libové maso
- ryby
- mléčné výrobky
- celozrnné pečivo
- ořechy
- zdravé tuky
Jak poznat, že je potřeba upravit jídelníček?
V případě, že vám budou chybět živiny nebo je na čase, abyste začali jíst trochu zdravěji, dá vám to tělo najevo. Nespoléhejte se však pokaždé na to, že se tělo ozve čas.
Roztřepené a lámavé nehty
Nehty poukazují na to, jak se o sebe člověk stará. V případě, že vy o ty své pečujete a z ničeho nic se začnou lámat nebo třepit častěji než je obvyklé, doplňte do vaší stravy více bílkovin a železa.
Třepení a lámavost nehtů je u žen častěji z toho důvodu, že si lakují nehty nebo na ně nanáší gel. V případě, že si často myjete ruce, může být lámavost způsobena i touto aktivitou.
Cukání očních víček
S cukáním očního víčka se můžete setkat hlavně po probdělé noci. Zároveň se tento jev objevuje u lidí, kterým chybí hořčík. Pokud máte dostatek hořčíku a se spánkem nemáte problémy, snižte příjem kofeinu a omezte koukání do monitorů.
Křupání kostí a kloubů
Jakékoliv zvuky, které vydávají kosti nebo klouby nejsou normální. Jestliže u sebe zpozorujete tento signál, je na čase, abyste zvážili změnu stravy.
Křupání, lupání nebo praskání značí nedostatek vitamínu D3 nebo vápníku. V případě, že by se ukázalo, že potraviny s těmito vitamíny a minerály nejíte, doplňte si je pomocí doplňků stravy.
Šedivé vlasy v mladém věku
V současné době jsou šedivé vlasy moderní u mladých lidí. U některých jedinců se ale objevují i přesto, že si vlasy nebarvili. Není jisté, co předčasné šedivění způsobuje, ale někteří se domnívají, že je to dáno genetikou, autoimunitním onemocněním, kouřením nebo stresem. Podle některých vědců to značí nedostatek vitamínu B12.
Tvorba modřin na různých místech
Modřiny vznikají hlavně v momentě, kdy se udeříte nebo vás někdo bouchne. Pokud se ale objevují bez příčiny, je možné, že vám chybí vitamín C. Začněte konzumovat více citrusových plodů potraviny s tímto vitamínem. Lékaři se shodli, že za vznikem modřin může stát i nedostatek vitamínu K1.
Zdroje: emedihealth, nypost, verywellhealth.com