Tato příjezdová cesta odradí všechny zloděje. Postavte ji ještě dnes a chraňte svůj dům
Příjezdovou cestu k domu si lidé budují především z praktického a estetického hlediska. Zvolíte-li cestu ze štěrku, bude mít kromě jiného ještě nenápadný, za to poměrně účinný bezpečnostní potenciál. Navíc se jedná o levné a rychlé řešení, jak zpevnit pozemek.
Když přemýšlíme o tom, jak náš domov ochránit před nezvanými hosty v podobě zlodějů, většina lidí si hned vybaví standardní opatření, kterým jsou různé kamerové systémy, alarmy, poplašná zařízení a bezpečnostní zámky. To vše s sebou ale nese vysoké náklady na pořízení.
Při zabezpečení domu využijte toho, že se zloději snaží do nemovitosti vždy vloupat co nejtišeji. Hledají nejméně nápadné a rychlé způsoby, jak se dostat dovnitř. Ideálním řešením je tedy něco, co odhalí každý podezřelý krok hned, jakmile vstoupí zloděj na váš pozemek.
Štěrková cesta jako levné a efektivní řešení
Příjezdová cesta je obvykle první část pozemku, na kterou člověk při vstupu narazí. Mnoho lidí se při její stavbě zaměřuje hlavně na estetiku – oblíbená je tedy třeba zámková dlažba, která je hezkým doplňkem domu a lze ji kombinovat i s materiály na budování různých chodníčků.
Prostor příjezdové cesty ale skrývá mnohem větší potenciál, ať už jde o funkčnost nebo bezpečnost. S příchodem líbivých materiálů ustoupil do pozadí štěrk. Ten je však cenově dostupnější, dlouho vydrží a hodí se prakticky všude, ať už bydlíte na typické vesničce nebo v městské zástavbě.
Tento materiál také slouží jako efektivní odvodnění pozemku. Nikde nevznikají louže a voda je odváděna zpět do půdy. Oproti betonu nebo asfaltu pak štěrk nepraská a nehrozí tak jeho poškození mrazy.
Jak vybrat ten správný štěrk?
Není ale štěrk jako štěrk. Když se pustíte do výstavby nové příjezdové cesty, zjistíte, že možností je opravdu hodně. Jak ale zvolit ten správný?
- velikost zrn – pro příjezdové cesty je ideální frakcí 16 až 32 mm. To zajistí jeho stabilitu a po štěrku se bude dobře nejen jezdit, ale i chodit. Chcete-li však, aby byl prostor estetičtější (nebo pokud chcete využít štěrk spíše na chodníčky kolem domu), zvolte jemnější variantu o velikosti 8-16 mm.
- barva – kromě velikosti, která má vliv hlavně na funkci, si můžete zvolit také barvu. Není potřeba zůstávat u fádní tmavě šedé. Vsaďte na jemnou béžovou, přírodní hnědou nebo elegantní bílou.
- struktura povrchu – štěrk může být navíc klasický drsný, ale i hladký. Struktura ovlivňuje hlučnost i chování vozidla na povrchu. Hrubý štěrk je stabilnější a hlučnější.
Štěrk jako „alarm“ před zloději?
Štěrková cesta je levnou a zároveň funkční variantou, kterou bychom měli při výběru materiálu brát v potaz. Má ale ještě jednu nezanedbatelnou vlastnost – díky vysoké míře hlučnosti totiž dokáže spolehlivě ochránit váš majetek před zloději a může se tak stát jakýmsi “neviditelným alarmem”, který nezvaní návštěvníci vašeho pozemku neočekávají. O důvod víc si ji pořídit!
Při jízdě či chůzi po štěrkové cestě slyšíme typický a nezaměnitelný zvuk. Podle hustoty vrstvy štěrku nebo velikosti a struktuře jednotlivých zrn je pak intenzita zvuku nižší nebo vyšší – za ideálních podmínek se ale dostaneme až na 80 decibelů, což můžeme přirovnat třeba ke starší pračce ve fází ždímání.
Hluk vás tedy spolehlivě upozorní a pokud máte navíc hlídacího psa, rychle vytuší, že se jedná o pohyb po příjezdové cestě a začne štěkat. Pes navíc na rozdíl od člověka “prokoukne” i vychytralé zloděje, kteří se po štěrku snaží pohybovat co nejtišeji. Už samotné štěkání obvykle nezvaného hosta vyplaší. Pohyb po štěrku může navíc zalarmovat i vaše sousedy v době, kdy jste například na dovolené nebo v práci.
Zdroje: fgazette.com, garden.home.narkive.com, dumazahrada.cz