Tato obytná obluda na solární pohon má dojezd až 730 km. Ideální na cestování

Přidat na Seznam.cz

Tým nizozemských studentů technických oborů na Technické univerzitě v Eindhovenu vyvinul obytný vůz poháněný solární energií a v roce 2021 s ním podnikl 3000 km dlouhou cestu napříč Evropou z Eindhovenu do španělské Tarify, píše server Green Car Reports.

Přitom potřebovali pouze dvě zastávky pro nabíjení. Stella Vita má rozkládací solární panely a aerodynamický tvar. Jeho maximální rychlost 120 km/h umožňovala držet krok s provozem. Vůz má lithium-iontovou baterii o kapacitě 60 kWh, která se nabíjí ze solárních panelů umístěných na střeše. Ty mohou podle týmu generovat 2 kW ve složeném stavu nebo 4 kW v rozloženém stavu.

Běžný dojezd se odhaduje na 600 km, ale za slunečného dne se může prodloužit až na 730 km, tvrdí výrobci. Stella Vita měří 7,2 m na délku, 2 m na šířku a 1,82 m na výšku. Má hliníkový podvozek a laminátovou karoserii s hliníkovo-pěnovým jádrem, které pomáhá udržet hmotnost na 1700 kg.

Vozidlo slouží jako důkaz konceptu, ale další solární vůz, Lightyear One, který rovněž začal jako studentský projekt ve finském Valmetu, se stal skutečným produktem. Jeho cílem je zcela vynechat síť a zbavit se potřeby nabíjení díky solární energii.

Zdroj: greencarreports.com