Tato babička jezdí se svým Chevroletem už 64 let. Každý den

Přidat na Seznam.cz

Podle statistik si průměrný občan USA koupí za celý život téměř 10 automobilů. V Německu byla tato statistika 10,8 automobilů. Faktem však je, že v závislosti na věkové skupině mění majitel své auto každých 5 až 7 let. Ne však Grace Braegerová z Wisconsinu v USA. V roce 1957 si koupila vůz Chevrolet Belair, kterým jezdí dodnes, napsal server Watson.

V roce 1957 koupila Grace vůz za 2250 dolarů, v přepočtu cca 49 500 Kč (dnes by stál mnohem víc) od místního velkoobchodníka s vozy Chevrolet. Její vůz byl předváděcí vůz stojící v showroomu prodejce. A koupila ho těsně předtím, než se na trhu objevily modely z roku 1958, takže dostala dobrou nabídku. Chevrolet 57, jak se mu běžně říká, je jednou z největších ikon automobilové historie. Brzy po uvedení na trh si jej oblíbili závodníci, protože se dal snadno ladit a upravovat. Později, v 80. a 90. letech, se Chevrolet 57 stal dokonalým sběratelským vozem. Pro Grace Braegerovou však její klasické auto není symbolem postavení.

Paní vysvětlila, že nechává měnit olej každých 1 600 km. V roce 1983 pak proběhla renovace, protože desítky let studených a vlhkých zim ve Winsconsinu se podepsaly. Od té doby je klasický vůz v téměř dokonalém stavu. Což je mimochodem téměř ekologické. Mírně vyšší spotřeba i mírně vyšší emise jejího starého motoru V8 jsou v porovnání s tím, co by způsobila výroba dalších šesti až devíti vozů, kdyby se Grace řídila nákupním chováním podle statistického průměru, zanedbatelné.

Její Chevrolet má najeto 122 000 mil, tedy asi 196 000 kilometrů. „Většina z nich vznikla v mých aktivních letech,“ říká Grace. Ale i dnes jezdí autem téměř denně. „Jsem příslovečná stará dáma,“ říká se smíchem. „Jezdím autem do obchodu, do kostela a k lékaři.“

Zdroj: watson.ch