Tankujete často? Prozradíme vám 5 způsobů, jak ušetřit palivo

Přidat na Seznam.cz

Při astronomické ceně 37 Kč za litr paliva může pět jednoduchých pravidel přinést obrovské úspory. Pokud k tomu přidáme ekologický styl jízdy, může se stát, že budeme jezdit k čerpací stanici méně často.

Čím déle trvá tankování, tím hlouběji musíte sáhnout do peněženky. V posledních měsících je stále dražší tankovat plnou nádrž. Abychom zvýšili své úspory, měli bychom jezdit co nejefektivněji. Nejde však zcela o principy ekologické jízdy. Je třeba mít na paměti také pravidla ekologické jízdy, i když jsou pouze jedním z prvků vědomého šetření.

Přechod na prémiové pneumatiky

Dvacet procent paliva se spálí kvůli pneumatikám. Nerovný povrch vozovky způsobuje deformaci pneumatik. Pryž se zahřívá a absorbuje energii, která již není využívána k pohonu vozidla. Tento efekt se nazývá valivý odpor. Ekologicky šetrné prémiové pneumatiky na bázi vysoce výkonných pryží vyráběné společností Lanxess, světovým specialistou na pryžové výrobky dodávané všem významným výrobcům pneumatik, mají nižší valivý odpor než běžné pneumatiky a snižují spotřebu paliva až o 7 %.

Vyšší pořizovací náklady se vrátí již po dvou letech díky nižším výdajům za palivo. Všechny vyráběné pneumatiky jsou označeny štítkem s údaji o přilnavosti za mokra, emisích hluku a valivém odporu (spotřeba paliva).

Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách kontroluje pravidelně velmi málo řidičů. A někteří dokonce vůbec. Je to škoda, protože takovým chováním přicházíme o peníze. Tlak v pneumatikách a utrácení peněz spolu úzce souvisí. Pokud je tlak v pneumatikách příliš nízký o 0,5 baru, spotřeba paliva se zvýší až o 4 %. Správně nahuštěné pneumatiky zaručují lepší přilnavost, a proto jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také bezpečnější. Vždy byste se proto měli podívat do tabulky tlaku v pneumatikách vašeho vozu.

Správné používání plynového a brzdového pedálu

Při startování motoru nešlapejte na plynový pedál. Rozjeďte se pomalu a okamžitě zařaďte druhý rychlostní stupeň. Jezděte stálou a plynulou rychlostí. Časté brzdění a zrychlování zvyšuje spotřebu paliva až o 6 %. Použijte brzdění motorem. Když chcete trochu zpomalit, sundejte nohu z plynu. To může snížit spotřebu paliva o 2 %.

Vypněte motor, když stojíte na místě

Ať už stojíte v zácpě, na červenou nebo jen na chvíli zastavíte, tak když vaše auto stojí, ve většině případů se vyplatí vypnout motor. Nejdůležitějším pravidlem je, že pokud předpokládáte, že budete stát déle než 20 sekund, vyplatí se vypnout motor. Motor běžící na volnoběh spotřebuje přibližně 0,8 litru paliva za hodinu.

Cestování s co nejmenší hmotností

Vyhněte se zbytečné hmotnosti a pokud možno cestujte bez střešních nosičů nebo zadních nosičů kol. U průměrně velkého vozu se spotřeba paliva s každými 100 kg navíc zvýší přibližně o 6 %. U moderních vozů s vyspělou aerodynamikou zvyšuje střešní nosič spotřebu paliva až o 20 %.