Tálibán odhalil první afghánské superauto

Přidat na Seznam.cz

Afghánistán nebo Tálibán bychom si s inovacemi spojovali jen stěží, ale nedávno tato radikální islámská teroristická skupina představila svůj nejnovější motorizovaný výdobytek. Jedná se o supersportovní vůz, který bude prozatím k dispozici pouze na domácím trhu. Je však otázkou, kolik lidí ve válkou zmítané zemi si bude moci závodní vůz s názvem Mada 9 dovolit, uvádí web News.

Na sportovním voze pracovalo 30 inženýrů v Afghánistánu pět let a nyní byl prototyp poprvé hrdě představen na sociálních sítích. Vyvinula ji společnost Entop a Afghánský technický odborný institut se sídlem v Kábulu. Mnoho technických detailů však zatím nebylo odhaleno. Bylo pouze prozrazeno, že vůz má přestavěný motor z Toyoty Corolla. Tím by výrazně zaostával za jinými supersporty, jako je například současné Ferrari 296 GTB. Italský vůz má pod kapotou přibližně 890 koní – japonský motor však dosahuje maximálního výkonu 300 koní.


Může jezdit i na silnicích ve špatném stavu

Šéf společnosti Entop Mohammad Riza Ahmadi však ujistil, že motor je pro vozidlo dostatečně výkonný. V každém případě se plánuje, že Mada 9 bude v budoucnu vybavena elektromotorem. Konstrukce sportovního vozu naznačuje, že může jezdit i mimo zpevněné cesty nebo na špatně vybudovaných cestách. Vzhledem k tomu, že Afghánistán není známý svou vynikající dopravní infrastrukturou, byla by tato funkce pravděpodobně velmi praktická.

Zpočátku se bude prodávat pouze v Afghánistánu a později možná i v dalších zemích – přesná data společnost zatím neuvedla. Cena rovněž nebyla zveřejněna. Společnost rovněž mlčí o místě výroby a kapacitác výroby.


Vývoj vozu začal několik let předtím, než se Tálibán chopil moci. Podle zpráv z médií bude vůz představen na letošním veletrhu Expo v katarském Dauhá.

Zdroj: redakce, news.com.au