Takto vypadá chytrá silnice budoucnosti. Nabíjí se přes den, v noci svítí zeleně

Přidat na Seznam.cz

Nový experiment ukazuje, jak by mohla vypadat bezpečnější doprava v řídce osídlených nebo neosvětlených oblastech. Chytrá silnice budoucnosti, která se nachází v Austrálii, osvětluje v noci úseky silnic zeleným světlem. I když by jinak mohly být pro řidiče riskantní, díky nové funkci je navádí speciální světelný povlak. O inovaci je v Austrálii značný zájem.

Původně malý regionální projekt chytré silnice nakonec upoutal pozornost celého světa. V Austrálii se rozhodli vyzkoušet, jak by mohli zlepšit bezpečnost silničního provozu. Místní dodavatel, společnost Tarmac Linemarking, přišel s chytrým řešením: na silnici použil speciální nátěr, který ve tmě svítí, jak píše server News.

Takové fotoluminiscenční dopravní značení se ujalo a z Austrálie jsou hlášeny pozitivní výsledky zkušebního provozu. Samotný koncept není vůbec složitý. Inovace využívá přirozený jev fotoluminiscence, který je mnoha lidem známý. Najdete ho například v dětských hračkách, samolepkách nebo hodinkách svítících ve tmě.

Tma neznamená nebezpečí

Když se setmí, barva vyzařuje světlo, které absorbovala během dne, a zviditelňuje tak čáry a dopravní značky. Původním záměrem australské místní vlády bylo, aby řidiči dostali silnější vizuální signál, který by jim pomohl při jízdě v noci, pokud je dané místo špatně osvětleno tradičními lampami veřejného osvětlení.

Podle dodavatele je o tuto inovaci velký zájem i ze strany dalších obcí, které by ji chtěly vyzkoušet v praxi. Jednou z dalších oblastí, kde by se nátěr mohl uplatnit, jsou parkoviště.

Zdroj: news.com.au