Takhle vypadá nová hala výrobce supersportovních aut Rimac!

Přidat na Seznam.cz

Ne tak velké jako Tesla Gigafactory, ale nové sídlo Rimac by mělo být mnohem extravagantnější. Plány a první obrázky spatřily světlo světa.

Často se mu říká „Elon Musk z Balkánu“ – Matu Rimacovi (33 let) se ve skutečnosti přezdívka nelíbí. Na jedné straně proto, že nejslavnější chorvatský podnikatel má „velkou úctu k Elonovi“, jak sám říká. Na druhou stranu, protože tvůrce plně elektrických superaut je něco jiného než masový výrobce a chce si v budoucnu vydělat peníze především jako dodavatel špičkových elektrických komponent. Výrobce automobilů Rimac plánuje novou centrálu na okraji chorvatské metropole Záhřeb.

„Došli jsme do bodu, kdy musíme postavit naše dlouhodobé zázemí v Chorvatsku, a přesně takový je Rimac Campus,“ říká uvolněný mladý podnikatel s vousem. Osm let pečlivě plánoval areál. Tato nemovitost má velikost 200 000 metrů čtverečních, z nichž polovina je zastavěna. Areálu dominuje gigantický šestiúhelník a velké kancelářské křídlo, které má dlouhodobě nabídnout prostor pro 2500 zaměstnanců.

Jen několik kilometrů vzdušnou čarou od současného umístění Rimacu má kampus spojovat vývoj, správu a výrobu na obrovské ploše. Podle vlastních informací zde chce Rimac vyvíjet a vyrábět prototypy, vyrábět malé série a ve střednědobém horizontu vyrábět také velké série svých elektrických pohonných a bateriových systémů, které splňují ty nejvyšší požadavky.

Investice 200 milionů eur (5,3 miliardy Kč)
Stavební práce mají být zahájeny letos a nové sídlo by mělo být připraveno k nastěhování v roce 2023. Odhadované náklady jsou ve výši 200 milionů eur (asi 5.3 miliard Kč)