Také v Česku máme nejvyšší vodopád. Navštivte ho v dubnu, nebudete litovat

Přidat na Seznam.cz

V Krkonoších se nachází Pančavský vodopád, který je se svými 148 m nejvyšším vodopádem v zemi. Z hrany Pančavské louky padá skalnatým srázem až na dno Labského dolu.

Pančavský vodopád je se svými 148 metry nejvyšší v Česku. Jeho voda padá z Pančavské louky přímo do Labského dolu. Najdete ho v Krkonošském národním parku, který je známý nádhernou a rozmanitou přírodou.

Již od počátku turismu v Krkonoších byl vodopád hojně navštěvován, proto také roku 1859 nechal majitel nedaleké Labské boudy postavit nad jeho horní hranou nádrž se stavidlem. Díky tomu bylo možné zvýšit nárazově průtok vody a ukázat vodopád v podobě, jakou má přirozeně jen při jarním tání sněhu.

Tato atrakce zanikla ve 30. letech minulého století, dnes je přístup k vodopádu omezený, protože se nachází v I. zóně Krkonošského národního parku.

pančavský vodopád krokonoše česko
Pančavský vodopád v Krkonoších je se svými 148 metry nejvyšší v Česku Zdroj Shutterstock

Nejvyšší vodopád v Česku

Pančavský vodopád vytváří říčka Pančava, která je pravostranným přítokem Labe. Samotný název vodopádu pochází z německého výrazu „pantschen“, což v překladu znamená šplouchat.

Pančavský vodopád má výšku 148 metrů a padá z 1 298 do 1 150 metrů nad mořem. Má čtyři hlavní stupně, které mají výšku 36 m, 39 m, 23 m a 20 m. Jeho šířka se mění podle množství protékající vody, pohybuje se mezi 4 až 8 m.

Vodopád má stále kolísající průtok, průměrně 25 litrů za sekundu. Nejvydatnější je koncem dubna až začátkem května, kdy taje sníh na Pančavské a Labské louce.

Pančavský vodopád je celoročně přístupný, ale výlet k němu si naplánujte ideálně mimo zimní sezónu, v zimě totiž bývá pokrytý ledem. Jeho největší krásu můžete vidět na jaře, kdy je průtok nejsilnější a vodopád se ukazuje v celé své majestátnosti.

Jak se dostat k Pančavskému vodopádu

Pančavský vodopád se nachází v I. zóně Krkonošského národního parku, a proto je přístup k němu omezený. Nejjednodušší cesta vede na Pančavskou louku, odkud je možné z vyhlídky sledovat, jak voda padá strmým svahem dolů. Dostat se je ovšem možné pouze k nejvyšší části vodopádu, protože jinak přístupný není.

Pokud se chcete podívat na vodopád z jiné perspektivy, tak další možnost je vypravit se k místu jeho dopadu do Labského dolu. Zespodu je vodopád vidět téměř v celé své délce.

K Pančavskému vodopádu vedou různé turistické trasy, které umožňují jak kratší, tak delší výlety. Jedna z pohodlnějších tras začíná ve Špindlerově Mlýně, kde můžete využít lanovku na Medvědín. Odtud pokračujete pěšky po červené turistické trase až k Pančavskému vodopádu. Celková délka této trasy je 13,5 kilometru.

Další možností je využít autobusovou dopravu k Vrbatově boudě, odkud to k vodopádu máte něco málo přes kilometr. Tato možnost je ideální pro ty, kteří nechtějí absolvovat delší túru, ale chtějí si užít krásy okolní přírody.

vodopád česko krkonoše pančavský
Největší sílu má vodopád na jaře díky tajícímu sněhu Zdroj Shutterstock

Tipy na výlety v okolí

Okolí Pančavského vodopádu nabízí mnoho krásných míst k návštěvě. Odpočinout si můžete v nedaleké Labské boudě, která je ideálním výchozím bodem pro další objevování Krkonoš.

Z Labské boudy vede červená turistická stezka až k prameni Labe, žlutá stezka vás zavede ke Sněžným jámám, což je jedna z nejzajímavějších lokalit Krkonoš. Modrá stezka vás zase dovede až do Harrachova, kde určitě stojí za to zastavit se u Mumlavských vodopádů.

Každá krkonošská stezka má své kouzlo, ať už vyrazíte na krátký výlet nebo dlouhou túru. Můžete se procházet po rozkvetlých loukách, odpočívat u horských potoků nebo vystoupat na vrcholky s úžasnými výhledy. V těchto horách prostě najdete vždy něco, co vás okouzlí – v každém ročním období, za každého počasí.

Zdroj: Český rozhlas, Novinky.cz, Krkonoše.eu