Také v Česku máme nejvyšší vodopád. Navštivte ho v dubnu, nebudete litovat
V Krkonoších se nachází Pančavský vodopád, který je se svými 148 m nejvyšším vodopádem v zemi. Z hrany Pančavské louky padá skalnatým srázem až na dno Labského dolu.
Pančavský vodopád je se svými 148 metry nejvyšší v Česku. Jeho voda padá z Pančavské louky přímo do Labského dolu. Najdete ho v Krkonošském národním parku, který je známý nádhernou a rozmanitou přírodou.
Již od počátku turismu v Krkonoších byl vodopád hojně navštěvován, proto také roku 1859 nechal majitel nedaleké Labské boudy postavit nad jeho horní hranou nádrž se stavidlem. Díky tomu bylo možné zvýšit nárazově průtok vody a ukázat vodopád v podobě, jakou má přirozeně jen při jarním tání sněhu.
Tato atrakce zanikla ve 30. letech minulého století, dnes je přístup k vodopádu omezený, protože se nachází v I. zóně Krkonošského národního parku.
Nejvyšší vodopád v Česku
Pančavský vodopád vytváří říčka Pančava, která je pravostranným přítokem Labe. Samotný název vodopádu pochází z německého výrazu „pantschen“, což v překladu znamená šplouchat.
Pančavský vodopád má výšku 148 metrů a padá z 1 298 do 1 150 metrů nad mořem. Má čtyři hlavní stupně, které mají výšku 36 m, 39 m, 23 m a 20 m. Jeho šířka se mění podle množství protékající vody, pohybuje se mezi 4 až 8 m.
Vodopád má stále kolísající průtok, průměrně 25 litrů za sekundu. Nejvydatnější je koncem dubna až začátkem května, kdy taje sníh na Pančavské a Labské louce.
Pančavský vodopád je celoročně přístupný, ale výlet k němu si naplánujte ideálně mimo zimní sezónu, v zimě totiž bývá pokrytý ledem. Jeho největší krásu můžete vidět na jaře, kdy je průtok nejsilnější a vodopád se ukazuje v celé své majestátnosti.
Jak se dostat k Pančavskému vodopádu
Pančavský vodopád se nachází v I. zóně Krkonošského národního parku, a proto je přístup k němu omezený. Nejjednodušší cesta vede na Pančavskou louku, odkud je možné z vyhlídky sledovat, jak voda padá strmým svahem dolů. Dostat se je ovšem možné pouze k nejvyšší části vodopádu, protože jinak přístupný není.
Pokud se chcete podívat na vodopád z jiné perspektivy, tak další možnost je vypravit se k místu jeho dopadu do Labského dolu. Zespodu je vodopád vidět téměř v celé své délce.
K Pančavskému vodopádu vedou různé turistické trasy, které umožňují jak kratší, tak delší výlety. Jedna z pohodlnějších tras začíná ve Špindlerově Mlýně, kde můžete využít lanovku na Medvědín. Odtud pokračujete pěšky po červené turistické trase až k Pančavskému vodopádu. Celková délka této trasy je 13,5 kilometru.
Další možností je využít autobusovou dopravu k Vrbatově boudě, odkud to k vodopádu máte něco málo přes kilometr. Tato možnost je ideální pro ty, kteří nechtějí absolvovat delší túru, ale chtějí si užít krásy okolní přírody.
Tipy na výlety v okolí
Okolí Pančavského vodopádu nabízí mnoho krásných míst k návštěvě. Odpočinout si můžete v nedaleké Labské boudě, která je ideálním výchozím bodem pro další objevování Krkonoš.
Z Labské boudy vede červená turistická stezka až k prameni Labe, žlutá stezka vás zavede ke Sněžným jámám, což je jedna z nejzajímavějších lokalit Krkonoš. Modrá stezka vás zase dovede až do Harrachova, kde určitě stojí za to zastavit se u Mumlavských vodopádů.
Každá krkonošská stezka má své kouzlo, ať už vyrazíte na krátký výlet nebo dlouhou túru. Můžete se procházet po rozkvetlých loukách, odpočívat u horských potoků nebo vystoupat na vrcholky s úžasnými výhledy. V těchto horách prostě najdete vždy něco, co vás okouzlí – v každém ročním období, za každého počasí.
Zdroj: Český rozhlas, Novinky.cz, Krkonoše.eu