Tady vás ani po skončení smlouvy nevyhodí z bytu. Na zvýšení nájmu navíc můžete zapomenout

Přidat na Seznam.cz

Ochrana nájemníků dostává nové rozměry. Nová úprava zákoníku umožňuje těm, kterým skončí nájemní smlouva, nadále zůstat v nemovitosti. Nově definovaná práva na trhu s nemovitostmi výrazně lépe chrání nájemníky.

Záměrem této úpravy je zlepšit stabilitu a jistotu lidí, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení a musí využívat nájemního bydlení. To je často nestabilní, někteří nájemci ani neposkytují dlouhodobé nájmy rodinám, které se pak musí velmi často stěhovat. Tomu má nová úprava udělat přítrž.

Důvody jsou paradoxně i vysoké nájmy

K pocitu, že nájemník nemá žádné jistoty, určitě přispívá i druhý udávaný faktor, jež stojí za touto úpravou. Jsou to příliš vysoké nájmy, které by se tímto krokem mohly zastavit, jak autoři novely doufají.

Nájemník má právo zůstat ve svém domově

Situace s hledáním stabilního domova v pronájmech je ve Španělsku velmi složitá a tato nedávná úprava nájemního zákona je úlevou pro nájemníky, ale velkou komplikací pro pronajímatele. Ve španělském zákoně se toto právo nazývá právem stálosti, které umožňuje zůstat v domě i v případě, že vám vypršela smlouva a zatím jste nepodepsali novou. Nebo se vlastník zdráhá s vámi podepsat novou.

Nese to s sebou i výrazné ztížení například náhlého zvýšení nájemného. Nyní se na zvýšení bude muset vlastník a nájemník dohodnout o něco složitěji a férově.

rodina se stěhuje
Rodiny budou mít v nájmech více bezpečí Zdroj Shutterstock

Platí to však jen pro vzorné nájemníky

Toto právo je však uplatnitelné jen v případech, kdy se nájemník neopozdil s aktuálními platbami a dodržuje bezchybně podmínky stanovené v nájemní smlouvě.

Ačkoliv tedy nejde o nucení nechávat v domech neplatiče a problémové nájemníky, setkal se zákon samozřejmě s vlnou odporu. Společenství vlastníků bytů je znepokojeno, protože by se mohl nastartovat trend, že mnoho vlastníků začne investovat do jiných, méně regulovaných forem investic ve Španělsku.

„Tento zákon výrazně ovlivňuje jejich právo rozhodovat o osudu jejich vlastního majetku,“

uvádí web cronista.com nejpalčivější bod celé novely.

Reálně vidí nebezpečí i odborníci z realitního trhu, bojí se, že vlastníci domů a bytů začnou své nabídky stahovat z trhu, sníží se jejich ochota investovat jak do nových bytů, tak do rekonstrukcí bytů stávajících. A nabídka nájemního bydlení bude výrazně omezena.

A to s sebou přinese to, čemu se touto úpravou mělo zabránit. Nové zvyšování (již tak dost vysokého) nájemného.

Spravedlivější trh s nemovitostmi

Jiní naopak vidí celou věc jako dobrý krok k regulovanějšímu a spravedlivějšímu trhu s nemovitostmi. Sníží se tak fluktuace nájemníků a zvýší se jistoty v době ekonomické nestability a rostoucí poptávky po pronájmu.

pár se stěhuje a uzavírá smlouvu na pronájem
O výši nájmu musí majitel vyjednávat Zdroj Shutterstock

Právo stálosti v kostce

Právo stálosti je zaručeno jen tomu, kdo plní práva a povinnosti vyplývající pro obě strany. Vlastník se řádně stará o dům, nájemník řádně platí. V zemi také funguje možnost, že když nájemník žije v pronajatém ubytování déle než 10 let, získává určitá práva a ochranu, například automatické prodloužení nájemní smlouvy bez toho, aniž by podepisoval novou.

„Po uplynutí přibližně pěti nebo sedmi let od prvního uzavření smlouvy může být smlouva automaticky prodlužována z roku na rok maximálně na dobu tří let za předpokladu, že žádná ze stran neposkytne odpovídající oznámení s předstihem, který je vyžadován k prodloužení,“

píše se v elindependiente.com

Je ale třeba dodat, že téma bydlení a nájmů je ve Španělsku stále terčem bouřlivých politických debat.

V zemi navíc sílí i tlak na obnovení regulací nájemného. I to je jedno z nejčerstvějších, aktuálně řešených španělských témat, kterým se zabývá zmiňovaný web elindependente.com.

 Zdroj: elindependiente.com, cronista.com, gestoriapilarcasas.es, elindependiente.com