Tady si průměrně vydělají přes 100 000 Kč měsíčně a do práce chodí 4 dny. Chce tam žít každý
Německo je sousedním státem a právě nám nabízí skvělou možnost pracovat v zemi s rychle rostoucí ekonomikou. A tím, že je také členem EU stejně jako my, tak pracovní příležitosti v této zemi jsou pro nás mnohem dostupnější.
Podle mladysvet.cz je Německo jednou z největších ekonomik Evropy a má velmi rozvinuté sociální hospodářství. Má infrastrukturu na skvělé úrovni, což umožňuje skvělé přesuny mezi prací a domovem. Navíc je průměrný plat v přepočtu z EUR na CZK více než 100 000 Kč měsíčně.
Průměrný zaměstnanec v Německu pracuje málo
Němci pracuji přibližně čtyřicet hodin týdně, ale většina z nich ještě méně. V Americe běžný zaměstnanec pracuje přibližně čtyřicet devět hodin týdně. Z toho vyplývá, že jako zaměstnanec v Německu budete mít spoustu volného času.
V Německu jsou průměrně mnohem vyšší platy než v ostatních státech Evropy, to samé platí i u cizinců, kteří sem přicházejí za prací s vidinou většího výdělku.
Hledání pracovních míst v zahraničí také už dnes není takový problém díky internetu, kde je nespočet pracovních nabídek na práci v zahraničí. Navíc se Německo zúčastnilo nového projektu, kam se zapojilo přes padesát německých firem, kdy lidé pracovali jen čtyři dny v týdnu. Což by pro mnoho Čechů mohlo být velkým plusem.
Čtyřdenní pracovní týden sklízí úspěch
Německo na začátku února 2024 spustilo zajímavý projekt, kdy při zachování původní mzdy zaměstnanci budou chodit do práce pouze čtyři dny namísto pěti. Podle webu idnes.cz v Německu tlačí na podniky zaměstnanci hlavně proto, že nemají kvalifikovanou pracovní sílu, kdy o tomto informovala mezinárodní agentura bloomberg.com.
„Jsem naprosto přesvědčen, že investice do nové podoby pracovního týdne se vyplatí. Zvýší to motivaci i celkovou pohodu, což následně pozitivně ovlivní i efektivitu v práci. Pokud bude čtyřdenní pracovní týden fungovat, nebude nás to dlouhodobě nic stát. Těžit z něj budeme všichni,“
myslí si Sören Fricke, spoluzakladatel společnosti Solidsence.
V Německu je poslední dobou napjatá situace, protože mnozí zaměstnanci požadují zkrácení pracovní doby z třiceti osmi hodin na třicet pět, kdy toho byla důkazem například šestidenní stávka strojvedoucích. S tlakem zaměstnanců se ale v Německu musí také vypořádat i firmy v oblasti stavebnictví, kdy zaměstnanci požadují zvýšení platů.
Čtyřdenní pracovní týden už vyzkoušela Británie a také tady byl projekt velmi úspěšný, kdy 91 % firem u čtyřdenního pracovního týdne již zůstala.
I v Německu byl tento projekt velmi úspěšný, ukázalo se, že se velmi zlepšila spokojenost zaměstnanců a loajalita k firmě. Lidé dávali méně výpovědí a dokonce méně marodili. A firmy nezaznamenaly méně zisku.
Často čtyřdenní pracovní týden vede k tomu, že se zaměstnanci cítí firmě více zavázáni. A s tím souvisí i jejich vyšší pracovní nasazení, efektivita a snaha o dokončení práce rychleji.
Čtyřdenní pracovní týden zvýšil osobní pocit štěstí a spokojenosti při stejném pracovním výkonu,
uvádí idnes.cz
Přesto všechno však přetrvávají pochybnosti, že ne v každém oboru je možné zavést čtyřdenní pracovní týden.
„Jak má čtyřdenní týden fungovat v systémově důležitých odvětvích – například v ošetřovatelství nebo zdravotnictví?“
ptá se ekonom Andrew Lee z vyšší odborné školy DHBW v Karlsruhe.
Některé profese mohou ztratit na své atraktivitě
S tím souvisí i riziko, že pracovní místa, která nejsou oblíbená a nepůjde u nich zavést čtyřdenní pracovní týden, ještě více ztratí na atraktivitě a nikdo je nebude chtít vykonávat.
Ještě jedna dobrá zpráva na konec. V České republice se také již tisíce firem zapojilo do zkoušení čtyřdenního pracovního týdne, tak uvidíme, zda se to uchytí i u nás!
Zdroje: mladysvet.cz, bloomberg.com, idnes.cz, cedmohub.eu – mzda v Německu