Hlásič požáru za 200 Kč vám může zachránit miliony. Alarm vydává zvuk srovnatelný s jedoucím vlakem
Každý rok způsobí požáry v domácnostech škody za miliony korun. Přitom existuje jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak ztrátám i tragédiím předejít. Stačí investovat pár korun do zařízení, které vám může zachránit nejen majetek, ale i život.
Požár je jednou z nejničivějších katastrof, která může postihnout domácnost. Stačí nepozornost při vaření, zkrat elektrického spotřebiče nebo špatně uhašená svíčka a během několika minut může být všechno ztraceno. Oheň neohrožuje pouze majetek, ale i životy. Přesto většina lidí podceňuje preventivní opatření, která mohou včas varovat a minimalizovat škody.
Ta přitom nejsou nijak složitá. V dnešní době plné moderních technologií se nabízí řešení, která jsou nejen účinná, ale i cenově dostupná. Jedním z těchto opatření je malé, ale efektivní zařízení, které si zaslouží pozornost každého majitele nemovitosti.
Požáry v domácnosti nejsou žádnou výjimkou
Požáry v domácnosti nepatří mezi ojedinělé situace.
Statistiky hasičů mluví jasně – v České republice vypukne více než 2 000 požárů za rok jen v obytných budovách. Škody se přitom pohybují v řádech stovek tisíců. Nemluvě o ohrožení lidských životů, které požár téměř vždy doprovází.
Mezi nejčastější vzniky požárů patří především závady na elektroinstalacích, přetížení elektrických rozvodů nebo používání prodlužovaček a poškozených elektronických zařízení. Velkým rizikem jsou ale i nové spotřebiče, které jsou ponechány bez dozoru. Zmínit v této souvislosti můžeme třeba žehličky na prádlo i vlasy, trouby nebo rychlovarné konvice. K požáru však může dojít i u obyčejné pračky nebo sušičky na prádlo.
V podzimních a zimních měsících se pak riziko požáru ještě zvyšuje. Na vině je špatná manipulace s ohněm (například při pálení listí nebo topení v kamnech), ale i pálení svíček či staré a neudržované komíny. Mezi časté příčiny ale patří i mnohem banálnější lidská nedbalost, jako je nedopalek cigarety hozený na suchou trávu nebo ponechaný mimo popelník doma.
Na požár přitom upozorní věc za pár korun
Životy i majetek přitom všem často zachrání malý přístroj za pár stovek. Jde o detektor kouře a požáru. Toto zařízení umí vyhodnotit zvýšenou přítomnost kouře, typických zplodin nebo třeba zvýšenou teplotu. Moderní hlásič má optické a ionizační senzory. Zatímco ty optické odhalí viditelný kouř pomocí světelného paprsku, ionizační reagují s drobnými částečkami, které vznikají při hoření.
Hned poté spustí opravdu velmi hlasitý zvuk, který se s přehledem vyrovná zvuku jedoucího vlaku. Alarm tedy umí člověka varovat i v době, kdy je nejzranitelnější – během spánku. Hlásiče mohou disponovat jen jednou technologií nebo kombinací obou (ty jsou pak samozřejmě účinnější).
Cena základních modelů přitom začíná asi na 200 korunách, což není až takový zásah do rozpočtu ve srovnání s tím, jaké částky na majetku vám hlásič ušetří.
Jak vybrat hlásič požáru?
Při výběru detektoru požáru se zaměřte hlavně na kvalitu a spolehlivost. Vyplatí se číst recenze uživatelů, které často řeknou mnohem víc než popis produktu. Levné hlásiče “za pár korun” nemusí být nutně špatné – tady platí pravidlo, že alespoň něco je lepší než nic.
I zařízení s cenovkou kolem dvou set korun totiž zachrání životy i majetek. Ověřte si ale, že splňuje potřebné certifikace a bezpečnostní normy podle nařízení EU. Certifikované produkty projdou přísnými testy a značky certifikací najdeme vyobrazené na obalu, případně je kopie dokumentu přiložená uvnitř krabičky.
Důležitý je i typ hlásiče. Jak už bylo zmíněno, vybírat můžeme s několika technologií. Kterou zvolíte, je na vás. Ideálně je alarm s kombinací obou. Co je ale důležitější, je strategické rozmístění hlásičů po domě. Máte-li větší obytný prostor, budete totiž detektorů potřebovat více, přičemž každý z nich umístěte do blízkosti potenciálního zdroje požáru.
Zvažte i pořízení hlásičů, které lze mezi sebou propojit. Pokud tedy zachytí požár hlásič v přízemí v kuchyni, upozorní vás zvukem i ten v patře blízko ložnice. Některá dražší zařízení lze dokonce propojit s mobilem chytrou aplikací a sledovat tak situaci i v případě, že jste mimo domov.
Zdroje: hzscr.cz, nist.gov, howstuffworks.com