Světové ceny ropy se tento týden výrazně změnily. Možná to brzy pocítíme

Přidat na Seznam.cz

Řidiče na pumpách čeká změna. Světové ceny ropy klesly, a to včetně ruské ropy Ural. Analytici hovoří o dalším očekávaném poklesu cen na pumpách. Černé scénáře o prolomení hranice 50 Kč za litr benzinu či nafty se nenaplnily. Naopak, po únorovém zpřísnění embarga na ruskou ropu se ukázalo, že se země EU dokázaly v relativně krátké době připravit lépe, než se čekalo.

„Ceny ropy klesají. Z maxima 112 dolarů za barel z loňského května jsme klesli o 40 % a dostáváme se pod 70 dolarů za barel (ropy WTI),“ upozornili analytici společnosti Data bez ptosu.

Katastrofické řeči o nedostatku ropy a strašení cenou ropy přesahující 100 dolarů (cca 2 250 Kč) a cenou nafty nebo benzínu 50 Kč za litr se nenaplnily.

Zároveň však již ve čtvrtek bylo možné pozorovat určitou korekci světových cen ropy směrem vzhůru, nebo alespoň zastavení poklesu po prudších propadech v předchozích dnech.

Ceny jsou taženy vzhůru očekáváním hospodářského růstu v Číně, který bude v letošním roce významným globálním faktorem zvedajícím spotřebu ropy. Naopak pokračující růst úrokových sazeb, stejně jako nepříznivá situace vybraných bank, má na ceny ropy na světových trzích přesně opačný vliv.

Ruská ropa pod 1 125 Kč

Pokud jde o ruskou ropu Urals, ta poprvé po dlouhé době klesla pod 50 USD za barel (v přepočtu cca 1 125 Kč), což kopíruje pokles cen ostatních druhů ropy na světových trzích.

Proto údaje bez vytáček očekávají další pokles příjmů ruského rozpočtu a viditelný pokles cen pohonných hmot v Česku.

Ten samozřejmě nepřijde okamžitě, ale podle analytiků se ho budeme muset dočkat v horizontu zhruba 8 týdnů, tedy ve 2. čtvrtletí 2023.

Zdroj: redakce, Data Bez Pátosu