SUV musí skončit, říká šéf Citroënu. Budoucnost je v elektromobilech

Přidat na Seznam.cz

Aby elektromobily dávaly smysl, musí být lehčí a aerodynamičtější. To ale SUV nejsou. Má Vincent Cobée, generální ředitel Citroënu, pravdu?

„Masivní nástup elektromobilů ukončí éru totální popularity segmentu SUV, protože elektromobily musí být lehké a aerodynamické,“ říká Vincent Cobée, generální ředitel společnosti Citroën. U vozů se spalovacími motory je odpor vzduchu také důležitým faktorem, ale ne v tak významné míře. Podle šéfa Citroënu lidé neřeší aerodynamiku stejně, jako 30-50 % populace neřeší cenu pohonných hmot, jak píše web Motor1.

„Nestačí jen snížit hmotnost vozu. Pokud elektrické SUV shodí 50 kg, ve skutečnosti mu to vůbec nepomůže k většímu dojezdu. Klíčem je zkrátka aerodynamika,“ říká první muž Citroënu a dodává:

„Pokud si ve Francii koupíte elektromobil s hmotností nad 2,4 tuny, nedají vám na něj dotaci. Myslím si, že limit by klidně mohl být nižší, řekněme 1,8 tuny.“

Šéf francouzské značky se domnívá, že omezovat individuální přepravu osob je nesmysl, a za ideální elektromobil budoucnosti označil Citroën Oli. Ten byl vyvinut s cílovou hmotností pouhých 1 000 kg a slušným dojezdem 400 km z 40kWh akumulátoru. Má nízký dopad na životní prostředí, protože se ve velké míře spoléhal na recyklované materiály. Například střecha, lože a kapota vozu byly vyrobeny z recyklované vlnité lepenky vložené mezi laminátové panely.

Zdroj: redakce, motor1.com