Subaru Solterra: první plně elektrické Subaru

Přidat na Seznam.cz

Subaru Solterra je prvním plně elektrickým modelem této japonské značky. Vůz byl vyvinut v úzké spolupráci se společností Toyota, informuje portál theverge.com.

Solterra bude mít premiéru na autosalonu v Los Angeles. Historie modelu sahá do léta 2019, kdy Subaru a Toyota, která je akcionářem Subaru, oznámily společný vývoj elektromobilů pro obě značky. Toyota je v rámci spolupráce zodpovědná za modul hnacího ústrojí, zatímco Subaru do projektu vnáší své zkušenosti s pohonem všech kol. Prvním modelem, který Subaru realizuje na platformě E-TNGA (Electric Toyota New Global Architecture), je kompaktní crossover Solterra, který se bude celosvětově prodávat od poloviny roku 2022. Slovo Solterra se skládá z latinských slov „Sol“ a „Sol“. (slunce) a „Terra“ (země). Subaru tím chce vyjádřit svůj respekt k přírodě a upozornit na lepší ekologickou udržitelnost elektrického pohonu.

Subaru navrhlo Solterru s pohonem předních nebo zadních kol a, což je pro Subaru důležité, s pohonem všech kol. Subaru Solterra je k dispozici s jedním motorem o výkonu 150 kW na přední nápravě (verze s pohonem předních kol) nebo s dalším motorem o výkonu 80 kW na zadní nápravě (model s pohonem všech kol). Při kombinaci obou motorů je však systémový výkon pouze 160 kW. Později možná bude následovat výkonnější model STI. Lithium-iontová baterie má kapacitu 71,4 kWh. Subaru udává u vozu s pohonem předních kol dojezd 530 km. Varianta s pohonem všech kol ujede na jedno nabití 460 km. Solterru lze nabíjet nabíjecím výkonem od 6,6 kW (AC) do 150 kW (DC).

Karoserie je dlouhá 4,69 m, široká 1,86 m a vysoká 1,65 m, rozvor náprav činí 2,85 m. Téměř dvoutunová Solterra by si měla poradit i s malým terénem – čistá výška je 21 cm. V interiéru se nachází informační a zábavní systém s obrovskou dotykovou obrazovkou, před řidičem je další digitální kokpit. K dispozici jsou také systémy Android Auto a Apple Carplay a bezdrátové připojení chytrého telefonu. Nové Subaru Solterra se bude prodávat v Japonsku, USA, Kanadě, Číně a Evropě od poloviny roku 2022. Cena zatím nebyla oznámena.

Zdroj: theverge.com