Stojíte v koloně a předjede vás auto v druhém pruhu? Chybu děláte vy, ne řidič, který vás předjel
Znáte to. Jedete po dálnici a vidíte značku, že probíhá oprava a pruh se začíná zužovat. Stojíte v koloně a vidíte, jak auta kolem vás projíždějí na pravé straně. Většina řidičů nadává, ale ten, který vás předjede v pravém pruhu koná správně. Proč?
Pokud se řidiči budou chovat podle těchto pravidel, nevzniknou kolony a auta vůbec před zúžením (snížením počtu jízdních pruhů) nezastaví.
Důležité je začít dělat mezery včas, aby mohla auta plynule přejet, a nemusela brzdit ani přidávat. Zde pokulhává legislativa, která to řeší jen jednou značkou „Střídavé řazení“ a nedefinuje tím přesný prostor, kde se má začít zipovat. Doufejme, že odhad a ohleduplnost řidičů umožní používat pravidlo zipu v praxi správně.
Co říká zákon
Zipování je v zákoně popsáno takto: „Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“
Zákon tedy jasně nařizuje, aby auta v průběžném pruhu umožnila zařazení aut z končícího průběžného pruhu, a to střídavě „po jednom“.
Zdroj: bezpecnecesty.cz