Stisknete jediné tlačítko a vaše BMW změní barvu jako chameleon

Přidat na Seznam.cz

Díky stejné technologii jako u elektronických čteček může vůz od společnosti BMW změnit svůj vzhled stisknutím jediného tlačítka. Německá automobilka přivezla na veletrh spotřební elektroniky (CES 2022) prototyp elektrického SUV s novou technologií E Ink, která je pro nové vozy BMW neuvěřitelně efektní.

Tato technologie využívá takzvanou elektroforetickou technologii ke změně vnější barvy karosérie vozu. Elektroforéza je mechanický přenos hmoty vlivem působení elektrického pole. A jak to celé funguje? Elektrické SUV s označením iX Flow má speciální obal, který přivádí na povrch různé barevné pigmenty prostřednictvím elektrické stimulace. Efekt změny barvy může jít zepředu dozadu, ze strany na stranu, v pruzích, ve skvrnách a tak dále. 

Majitelům vozu umožňuje tato technologie měnit barvu a design svého vozidla podle nálady, počasí nebo třeba stylu oblečení. Každý den tak můžete mít jiné auto.

Podle webu CNet je změna barvy karoserie praktická i v jiných oblastech. Například v horkých slunečných dnech zůstanou bílá auta chladnější než černá, protože odrážejí více slunečního světla. Podobně v chladných dnech tmavé barvy exteriéru pomáhají vozu absorbovat více slunečního záření, a tedy přijmout i více tepla. Společnost BMW říká, že technologie může snížit množství vytápění nebo chlazení potřebné v horkých nebo chladných dnech, i když rozdíl není příliš výrazný.

Technologie E Ink je stejná jako u tabletů s elektronickými čtečkami a obal iX Flow je vyroben z elektronického papíru. To je důvod, proč vůz iX může měnit barvy pouze ve stupních šedi. Jak se tato technologie vyvíjí, doufejme, že bude nabízet i další, živější barvy.

Zdroj: cnet.com