Stereofonní systém nového SUV umožňuje vyřizovat telefonní hovory, které spolujezdci neslyší

Přidat na Seznam.cz

Přijímat telefonní hovory za jízdy, když s vámi v autě sedí rodina, může být nepříjemné. Pokud posloucháte hudbu, vypne se a všichni poslouchají, co vám chce někdo na telefonu říct. Infiniti, divize luxusních vozů Nissan, právě odhalila funkci ve svém novém plnohodnotném SUV, která může umožnit všem ostatním ve vozidle poslouchat dál, co chtějí, zatímco řidič vyřizuje telefonní hovor, a nejsou potřeba žádná sluchátka. Hovor může slyšet pouze řidič a osoba na druhém konci hovoru nemůže slyšet hudbu přehrávanou v SUV, informuje CNN.

Reproduktory v opěrce hlavy

Systém v modelu QX80, který vyvinula společnost Infiniti společně se společnostmi Panasonic Automotive a Klipsch, funguje díky kombinaci chytrého umístění reproduktorů a technologie potlačení zvuku. Sedadlo řidiče i spolujezdce má reproduktory umístěné v opěrce hlavy. To není nová myšlenka, ale reproduktory v opěrkách hlavy se obvykle nacházejí v kabrioletech, kde hudba, telefonní hovory a pokyny navigace musí překonávat bzučení větru. Ve velkých a tichých luxusních vozech, jako je Infiniti QX80, se obvykle nevyskytují.

Potlačení zvuku

Technologie potlačení zvuku v jednodušších formách také není novinkou. Obvykle funguje tak, že pomocí reproduktorů vytváří vyrovnávací zvukové vlny, které tlumí nežádoucí zvuky. Pokud si představíte zvukové vlny jako čáru, která stoupá a klesá, a pak si představíte, že ji překryjete druhou čárou, která stoupá a klesá přesně opačným směrem, vznikne v podstatě ploché pásmo. Jinými slovy, žádný zvuk.

Volitelná stereofonní soustava Klipsch v modelu 2025 QX80 nespoléhá pouze na mikrofony, které snímají zvuky ze vzduchu, ale snímá přehrávanou digitální hudební skladbu – stejně jako ji přehrává – a dokáže ji využít k vytvoření vyrovnávacích zvukových vln z reproduktorů kolem sedadla řidiče. Tím se kolem řidiče vytvoří tichá bublina, takže telefonní hovor nebo navigační pokyny přicházející přes reproduktory v opěrce hlavy slyší pouze řidič, zatímco ostatní ve vozidle mohou poslouchat hudbu s plnou hlasitostí. Mezitím osoba na druhé straně telefonního hovoru hudbu vůbec neuslyší. Bude to pro ni stejné, jako kdyby mluvila s někým v tiché místnosti.

Přepracovaný model QX80 se začne prodávat příští rok.

Zdroj: CNN