Stellantis zvažuje výrobu elektromobilů pro Evropu v Indii, důvodem jsou peníze

Přidat na Seznam.cz

Společnost Stellantis nevěří, že by mohla v Evropě vyrábět cenově dostupné elektromobily, a zvažuje možnost výroby elektromobilů v Indii pro případný export na starý kontinent, jak píše server Carscoops.com.

Při nedávném rozhovoru s médii, během své první cesty do Indie, od převzetí vedení Stellantisu šéf Carlos Tavares uvedl, že nízkonákladová dodavatelská základna v Indii by mohla splnit cíle automobilky v oblasti kvality a nákladů do konce roku 2023.

„Evropa zatím není schopna vyrábět cenově dostupné elektromobily, takže velkou příležitostí pro Indii by bylo, kdyby dokázala prodávat kompaktní elektromobily za přijatelnou cenu,“ řekl Tavares. „Na tom pracujeme, ale není to zatím rozhodnuté. To je to, o co se snažíme.“ Tavares sice připustil, že Indie představuje pouze zlomek celosvětových prodejů společnosti, ale uvedl, že značka chce na místní úrovni pořizovat komponenty pro elektromobily, a to včetně baterií.

„Clo na dovoz automobilu do Indie je nebývale vysoké, což znamená, že pokud chcete mít cenově dostupný elektromobil, musí být vyroben v Indii s indickými dodavateli a komponenty,“ řekl. „Elektromobil je dnes hlavně problémem cenové dostupnosti. Není to o technologii.“

Koncern Stellantis již potvrdil, že v příštím roce uvede v Indii na trh malý elektromobil na platformě Smart Car, která je v současné době základem modelu Citroen New C3. Automobilka rovněž plánuje další dva modely, založené na platformě Smart Car. Ačkoli automobilka hodlá v nadcházejícím desetiletí vyrobit desítky elektromobilů, Tavares nedávno uvedl, že cenově dostupné elektromobily budou k mání tak za pět až šest let.

Stellantis v současné době provozuje v Indii dva montážní závody a závod na výrobu motorů, ale také centrum informačních technologií. Nedávno také otevřela softwarové centrum v Bengalúru, které bude sloužit jako klíčové vývojové centrum pro jednu z technologických platforem společnosti.

Zdroj: carscoops.com