Stará Volha v nové verzi. Ukrajinci z této legendy udělali bojové vozidlo

Přidat na Seznam.cz

Během války na Ukrajině dochází ke kreativním přeměnám civilních vozidel na stroje s vojenským určením. Příkladem je stará Volha, na které byl instalován těžký kulomet, píše server The Drive.

Není to sice poprvé, co ukrajinská armáda kreativně upravuje zbraně a vozidla, ale jde o jeden z nejextrémnějších příkladů přeměny civilního vozidla, které jsme během konfliktu viděli.

Volha s kulometem

Jedná se o osobní vůz Volga GAZ-24-10, který se vyráběl v letech 1985-199q v SSSR a poté (do roku 1992) v Rusku. Zbraň umístěná v zadní části tohoto provedení je však kulomet KPVT ráže 14,5 mm. Improvizovaná bojová platforma je rovněž vybavena terénními pneumatikami a zesíleným odpružením.

Kulomet KPVT byl poprvé použit jako pěchotní zbraň v roce 1949. Později se ukázalo, že je příliš těžký (jeho hmotnost se pohybovala kolem 50 kg) a v 60. letech byl stažen z výroby. Následně byl přepracován do lepší verze.

KPVT byl vyvinut v 50. letech jako tanková verze. Používal se také v pozemních protiletadlových a námořních postaveních. V minulosti se montoval na vozidla BTR. Kulomet byl určen k boji proti lehce pancéřovaným cílům, středně opevněným bunkrům a úkrytům, malým člunům a nízko letícím letadlům.

Teoretická rychlost střelby z této zbraně je přibližně 550-650 ran za minutu, zatímco praktická rychlost je 70-80 ran za minutu. Efektivní dosah kulometu je 2 000 m. Pokud se tato konfigurace osvědčí, poskytne této malé Volze jistě velkou palebnou sílu.

Zdroj: thedrive.com