Stačí zavřít dveře auta a dostanete pokutu. I takové jsou pravidla v Německu

Přidat na Seznam.cz

Ať už jste z nějakého důvodu nervózní, nebo to děláte neúmyslně. Představte si, že zavřete dveře auta takovou silou, že to na ulici udělá hluk. V některých zemích je takové jednání přísně definováno jako přestupek. Například v Německu, které je obecně známé mnoha přísnými pravidly, můžete dostat v přepočtu pokutu až 1 900 Kč.

Chystáte se do Německa? Při manipulaci s dveřmi auta byste měli být opatrní. Platí to zejména při jejich zavírání, a to nejen proto, abyste si nepřivřeli prsty: v Německu hrozí pokuta každému, kdo příliš hlasitě zabouchne dveře auta.

Němci se chtějí ujistit, že se nebudete muset stresovat, když se vaši sousedé vrátí pozdě v noci domů nebo hosté odejdou z návštěvy a prudce zabouchnou dveře vašeho auta. Příliš hlučné zavírání dveří auta je v Německu zakázáno a může být potrestáno pokutou až 80 eur, v přepočtu cca 1 900 Kč.

Tolik teorie. V praxi by prokázání toho, kdo a kdy příliš hlasitě zabouchl dveře, bylo asi obtížné.

Noční klid v Česku

U nás nemáme speciálně definovaný přestupek, který by řešil hlučné bouchání dveřmi automobilu. Jak však stanoví zákon o přestupcích: pokud porušíte noční klid, dopouštíte se přestupku a hrozí vám pokuta v řádu stovek korun.

Předmětný zákon noční klid blíže nespecifikuje, ale jiné české právní předpisy jej definují jako noční dobu mezi 22. a 6. hodinou.

Zdroj: redakce, Merkur