Spousta řidičů nemá správně nafoukaná kola. Auto více „žere“ a pneumatiky se sjíždějí. Víte, jaký má být správný tlak?

Přidat na Seznam.cz

Většina řidičů ani neřeší tlak v pneumatikách. Tak, jak jim pneuservis nasadí letní nebo zimní kola, tak je řidiči nechají až do dalšího přezutí. To je ale špatně.

Pneumatiky jsou jedinou částí vozidla, která je v kontaktu s vozovkou, proto je správný tlak v pneumatikách velmi důležitý pro bezpečnost jízdy. Ovlivňuje valivý odpor vozidla. Tlak v pneumatikách také určuje, jak dobře pneumatiky přilnou k vozovce, a jakákoli odchylka od správného tlaku může vést ke snížení přilnavosti, poškození nebo dokonce prasknutí pneumatiky.

Zvýšené opotřebení pneumatik

Pokud jsou pneumatiky nesprávně nahuštěné, mohou se rychleji a nerovnoměrně opotřebovávat. Pokud je tlak v pneumatikách příliš nízký, opotřebovávají se pneumatiky rychleji na bočnici, a pokud je příliš vysoký, opotřebovávají se rychleji uprostřed.

Správný tlak rovná se lepší spotřeba

O pneumatiky se vyplatí pečovat nejen z bezpečnostních důvodů: pokud jezdíte se značně opotřebovanými pneumatikami a nesprávným tlakem v pneumatikách, platíte příliš vysoké náklady na palivo.

Jak zkontrolovat tlak v pneumatikách?

Obecně se uznává, že správný tlak v pneumatikách je univerzální hodnota 2,2 baru. Při kontrole tlaku v pneumatikách je vhodné být pečlivý a dodržovat doporučení výrobce vozidla. Ty jsou uvedeny na speciální nálepce umístěné uvnitř vozidla nebo v návodu k obsluze.

Ne všichni řidiči vědí, že si mohou tlak v pneumatikách zkontrolovat sami pomocí ručního tlakoměru nebo na čerpací stanici. Tlak v pneumatikách je třeba kontrolovat za studena a po delším zastavení.

Před cestou je také dobré zkontrolovat stav pneumatik. Podle zákona nesmí být hloubka dezénu menší než 1,6 mm, ale s nákupem nových pneumatik nečekejte, až bude dosaženo maximální přípustné hloubky dezénu.

Za deštivého počasí je pravděpodobnější, že jízda na opotřebovaných pneumatikách skončí aquaplaningem, tj. skluzem vody, při kterém pneumatiky nejsou schopny průběžně odvádět přebytečnou vodu a řidič může ztratit kontrolu nad vozidlem. Používání kvalitních a dobře udržovaných pneumatik také zkracuje brzdnou dráhu, což je důležité zejména při jízdě na kluzkém povrchu.

Zdroj: redakce