Spotřeba jako tank, cena vyšší než za Rolls-Royce. Ruské SUV, Aurus Komendant, budí vášně

Přidat na Seznam.cz

Ruské oligarchy, kteří „záhadně“ nezemřeli, čekají dobré zprávy – značka Aurus představila zcela nový model Komendant. Ten je navržen tak, aby poskytoval dokonalý komfort na každé cestě, a je to ultra-luxusní SUV ve stejném duchu jako Bentley Bentayga a Rolls-Royce Cullinan, jak píše server Carscoops.

Podobnost s posledně jmenovaným modelem je nepřehlédnutelná, neboť Komendant má mužný a monumentální exteriér s masivní mřížkou chladiče s 22 lamelami. Tu lemují LED světlomety a rozměrné vstupy vzduchu. Posuneme-li se dále dozadu, uvidíme dvojitá okna, výraznou ramenní linii a 20-, 21- nebo 22palcová kola. K dalším zajímavostem patří hranaté koncovky výfuku, elektricky ovládané zvedací dveře a vyhřívané čelní sklo.

Co se týče rozměrů, Komendant měří na délku 5380 mm, na šířku 2004 mm a na výšku 1820 mm, přičemž rozvor náprav se rozpíná na 3100 mm. Jen pro představu, ruský model je o 39 mm delší než Rolls-Royce Cullinan, ale jezdí na rozvoru kratším o 195 mm.

Když se přesuneme do kabiny, najdou zde zájemci elegantní interiér s koženým čalouněním Nappa, kovovými akcenty a dřevěným obložením Popular Black, Silver Birch Burl nebo Dark Brown Ash. K nim se přidává digitální přístrojový štít, širokoúhlý informační a zábavní systém a analogové hodiny. Kupující zde najdou také čtyřzónovou klimatizaci, ambientní osvětlení, vyhřívané/chlazené držáky nápojů a bezdrátové nabíječky pro chytré telefony vpředu i vzadu.

Vzhledem ke statusu ultraluxusního SUV jsou k dispozici dvě samostatná zadní sedadla s vyhříváním, ventilací a masážními funkcemi. Jsou oddělena širokou středovou konzolou, která obsahuje rozkládací stolky a také jakýsi minibar s chladničkou. Model se může pochlubit také zadním zábavním systémem se dvěma obrazovkami a něčím, co vypadá jako zadní toaletní zrcátka.

Aurus poznamenal, že zákazníci si mohou svůj vůz přizpůsobit, protože společnost nabízí lakování na míru, gravírování prahových štítků a speciální výšivky na opěrkách hlavy. Kupující si mohou objednat také speciální dýhy a jedinečné čalounění.

O pohon se stará hybridní osmiválec o objemu 4,4 litru se dvěma turbodmychadly, který dosahuje výkonu 598 koní a točivého momentu 649 Nm. Je spojen s devítistupňovou automatickou převodovkou a standardním systémem pohonu všech čtyř kol. Tato konfigurace umožňuje vozu Komendant o hmotnosti 3235 kg zrychlit z 0-100 km/h za 6,5 sekundy a poté dosáhnout maximální rychlosti 220 km/h.

Navzdory hybridnímu pohonnému ústrojí je tohle SUV pořádně žíznivý Rus, protože jeho kombinovaná spotřeba paliva činí 18,5 l/100 km. Výbavu doplňuje adaptivní vzduchové odpružení, které poskytuje světlou výšku až 260 mm. Model je rovněž vybaven headup displejem, kamerovým systémem pro sledování okolí a pokročilými asistenčními systémy.

Cena údajně začíná na 580 784 dolarům (v přepočtu 14,3 milionů korun). To je dost odvážná částka, uvážíme-li, že cena Rolls-Royce Cullinan začíná ve Spojených státech amerických přibližně na 350 000 dolarech (cca 8,6 milionů korun).

Zdroj: carscoops.com