Spolehlivé ojetiny pod 400 tisíc korun, které nikdy nezklamou

Přidat na Seznam.cz

Jaký vůz byste si měli vybrat při koupi ojetého vozu, abyste si zajistili spolehlivost a dlouhou životnost? Sedan, městský vůz, SUV a kompaktní vůz, zde je seznam doporučených modelů. Samozřejmě byste si vždy měli ověřit historii a údržbu vozidla, než se rozhodnete pro koupi.

Zde je malý výběr vozů, které lze mechanicky doporučit za méně než 400 tisíc korun. Nemusí vás to nutně ochránit před případnými poruchami, ale sníží to pravděpodobnost, že budete muset do servisu kvůli problémům, které jsou někdy dobře známé a rozšířené.

Městský vůz Honda Jazz

Velmi praktický minivůz, jehož řízení není příliš vzrušující, ale který vás doveze až na konec světa. Za méně než 350 tisíc korun seženete modely třetí generace s velmi robustním benzinovým motorem 1.3 VTEC. Modely předchozí generace najdete i v hybridním provedení, ale lepší je sáhnout po novějším Jazzu.

Honda nabízela výběr převodovek mezi mechanickou a CVT převodovkou, která může být velmi příjemná ve městě, ale trochu bolestivější na vedlejších silnicích a rychlostních komunikacích. Je na vás, abyste se rozhodli, jaké bude vaše hlavní využití.

Kompaktní Lexus CT

Přístup do světa prémiových vozů za méně než 350 tisíc korun s bonusem v podobě bezchybné spolehlivosti a velmi nízké spotřeby paliva? Lexus CT zůstává velmi výhodnou nabídkou v second handu. Jedinou nevýhodou tohoto pěkného vozu je poměrně malý objem zavazadlového prostoru a omezený prostor na zadních sedadlech, který může někdy bránit instalaci dětské autosedačky. Před koupí si proto tento bod pečlivě ověřte. Nabídka není nijak ohromující, ale japonský vůz za tu cenu stojí.

Toyota Prius

Nyní je možné sehnat Toyotu Prius třetí generace za rozumné peníze. Modely z let 2010 až 2015, někdy s velmi vysokým počtem najetých kilometrů. Nebojte se však Priusu koupeného se 150 000 km. Dokonce i inzeráty s modely s více než 300 000 km nejsou neobvyklé.

Priusy jsou také hojně využívány taxikáři, což může naznačovat určitou odolnost a spolehlivost výrobku. Tato robustnost je dána hybridním motorem o výkonu 136 koní, který se nachází i pod kapotou Lexusu CT. Třešničkou na dortu je u modelu Prius mimořádně nízká spotřeba paliva a nízké náklady na údržbu.

SUV Suzuki Vitara

Za cenu nižší než 15 000 eur budete mít na prodej nepřeberné množství vozů Suzuki Vitary. Vyberte si však benzinovou verzi! Ne že by bloky DDIS (Fiat) nebo F9 (Renault, u předchozí generace) byly nutně katastrofální, ale byla by škoda nevyužít atmosférický motor 1,6 VVT, který je základem pro starou Suzuki Swift Sport. Ten by však měl být vyhrazen pro manuální převodovku.

Pokud se opravdu chcete vyhnout spojkovému pedálu, v takovém případě se budete muset vypořádat s převodovkou CVT, která čtyřválcový motor dost vytáčí. Vitara 4 (LY) je k dispozici také ve verzi s pohonem všech kol Allgrip. Jde o sympatického asijského konkurenta Dacie Duster 4×4, který má navíc dobrou pověst, pokud jde o spolehlivost.

Zdroj: redakce, Automobile Magazine