Společnost Nissan dává bateriím elektromobilů druhý život. Pohání železniční přejezdy

Přidat na Seznam.cz

Společnost Nissan dává bateriím elektromobilů druhý život. Baterie z modelu Leaf slouží jako nouzové napájení na železničních přejezdech, k ovládání závor a osvětlení, píše se na webu Nissan.

Obliba elektromobilů každým rokem roste, což je pro planetu jistě dobrá zpráva. Snižuje množství znečištění a skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry. Bohužel to s sebou přináší i závažný problém, co dělat s použitými bateriemi, které již nejsou vhodné pro pohon vozidel.

Teoretická životnost takových baterií se odhaduje na mnoho let, ale dříve nebo později přestanou plnit svou funkci. Naštěstí se neustále objevují nové nápady, jak recyklovat použité baterie.

Nissan přišel s dalším nápadem, jak je využít a dát jim druhý život. Japonská značka je používá jako nouzový zdroj energie pro železniční přejezdy, kde nahrazují klasické kyselinové baterie.

Stále mají 60-80 % své původní kapacity, takže jsou pro tyto aplikace ideální. Jejich výhodou je naopak delší životnost, která se odhaduje na přibližně 10 let, zatímco u kyselinových baterií je to 3-7 let. Byly instalovány například na přejezdu Atago na trati Jōban vedoucí přes město Minamisoma v Japonsku. V budoucnu se objeví i na dalších místech.

Bylo však nutné provést úpravy v řídicí infrastruktuře, aby bylo zajištěno, že baterie přežijí přepětí způsobené úderem blesku. V současné době probíhají testy, jejichž cílem je analyzovat účinky takových událostí, ale i jiných povětrnostních jevů, jako jsou tajfuny.

Zdroj: Nissan