Společnost Fendt představila svůj první vodíkový traktor. Budoucnost vidí v palivových článcích

Přidat na Seznam.cz

Elektrifikace a dekarbonizace dopravy se nevyhýbá ani nákladní dopravě nebo zemědělským strojům. Právě do druhé skupiny patří novinka, která má představovat zelenou budoucnost agrárního sektoru. Společnost Fendt představila veřejnosti svůj první vodíkový traktor. Vedle něj však Fendt zkoumá také vodíkovou infrastrukturu pro zemědělské využití.

Zemědělství a lesnictví jsou dnes jedním z nejdůležitějších odvětví, která by měla co nejvíce přispět k naší zelené budoucnosti. Dekarbonizace techniky zapojené do údržby lesních porostů nebo do rostlinné a živočišné výroby je proto velmi důležitá. V těchto specifických podmínkách však nemají bateriové elektromobily při současné úrovni technologií příliš šancí, a proto by se v praxi měly prosadit alternativní způsoby pohonu. Společnost Fendt věří vodíku, konkrétně palivovým článkům, a proto představila veřejnosti svůj první vodíkový traktor.

Vodík z lesních přebytků

„Vodík považuji za velmi důležité řešení problémů v zemědělství a lesnictví. Tato odvětví mohou dodávat velké množství energie, kterou lze využít i při výrobě vodíku,“ říká bavorský ministr hospodářství, regionálního rozvoje a energetiky Hubert Aiwanger. „Korunu tomuto úsilí dodají zemědělci, kteří budou vodík využívat pro své traktory a zemědělské stroje. Doufám, že Fendt bude ve vývoji tohoto traktoru pokračovat,“ dodává bavorský ministr hospodářství.

Společnost Fendt se podílí nejen na vývoji samotného traktoru, který je poháněn elektřinou z palivových článků, ale je také partnerem projektu H2Agrar, jehož cílem je výzkum vodíkové infrastruktury pro zemědělské využití. Společnost Fendt proto dodá první dva vodíkové traktory na farmu v Dolním Sasku a bude je v praxi provozovat stejně jako traktory s konvenčním pohonem. Výsledky mají sloužit k dalšímu zdokonalování traktorů, dokud nebudou přijatelné a nebudou moci plně nahradit traktory poháněné naftou.

Zdroj: redakce, Fendt