Sovětské monstrum se dvěma osmiválci a spotřebou 100l/100km. ZIL-E-167 je ideální auto pro apokalypsu

Přidat na Seznam.cz

Pokud se chystáte přejít Sibiř, potřebujete výkonné vybavení, které se neskloní před žádnou překážkou. Rusové pro tento účel vytvořili ZIL E-167. Bohužel toto monstrum nikdy nepřekročilo stádium prototypu, píše server Trucks Planet.

9 metrů dlouhý, 3 metry vysoký a 7 tun vážící ZIL byl již ve fázi návrhu těžkou váhou. To znamenalo, že bude potřebovat pořádnou jízdu. Pro tento úkol byl připraven ne jeden, ale dva motory V8, každý o objemu 7 l. Zní to dobře? V šedesátých letech to znamenalo 180 koní z každé jednotky.

ZIL se nevyznačoval pouze motorem, kromě toho, že dokázal na dobré silnici jet více než 60 km/h, měl systém kontroly tlaku v pneumatikách, naviják, dvě palivové nádrže po 900 litrech, světlou výšku 75 centimetrů a kola o průměru 179 centimetrů. Pokud ZIL nemohl překážku překonat, jednoduše ji prorazil.

Testy vozidla ukázaly, že je dobře připraveno na drsné podmínky, ale mělo jen jeden malý problém – převodovky nezvládaly přenos výkonu, což bylo zdrojem neustálých problémů. Navzdory plánům na nákup dalších dvou exemplářů nebyl další ZIL nikdy postaven.

Zdroj: trucksplanet.com