Sovětská příšera, která zdolala Arktidu, je dokonalým vozidlem k přežití

Přidat na Seznam.cz

Před moderními ledoborci a robotickými výzkumnými plavidly dnešní doby se do historie zapsala dvě pozemní průzkumná vozidla: Americký Arctic Snow Cruiser a sovětská Charkovčanka. Obě se zrodila z touhy zdolat náročný terén Antarktidy za účelem hloubkového vědeckého výzkumu. Jeden z nich neuspěl a byl navždy ztracen, zatímco druhému se dařilo a slouží dodnes, píše server Auto Evolution.

Americký antarktický sněžný křižník byl zkonstruován na konci 30. let 20. století jako dosud nevídaný typ vozidla pro výzkum, který měl dokonce připojené vlastní letadlo. Bohužel vzhledem k tomu, že nebyly provedeny žádné reálné testy, jako by tomu bylo dnes, ukázala drsná realita arktické oblasti, že tento koncept nebyl realizovatelný. Pak vypukla druhá světová válka, která ji zcela ukončila.

V 50. letech 20. století zahájil Sovětský svaz, stejně jako další státy, aktivní výzkum v Antarktidě. První sovětská expedice dorazila v roce 1955 a první stanice nazvaná Mirnyj byla založena o rok později. Když následovaly další expedice, badatelé si uvědomili, že pásové traktory, které používali, nebudou stačit.

Bylo zapotřebí nového typu vozidla, které by odolalo těmto neuvěřitelně drsným podmínkám, ale zároveň poskytlo bezpečné a pohodlné ubytování pro expediční skupinu.

Tak vznikla Charkovčanka („žena z Charkova“, kde byla vyrobena). Nové vozidlo vycházelo z těžkého dělostřeleckého tahače ATT, což byl upravený tahač využívající podvozek a pohonný systém tanku T-54. Na jeho základě vznikl i nový tahač. To byla první hlavní výhoda sovětského terénního vozu ve srovnání s arktickým sněžným křižníkem, který selhal kvůli nevhodným kolům a pneumatikám.

Kuchyň, dílna i laboratoř

Mohutný průzkumník byl přes 4 metry vysoký a 3,5 metru široký, na délku měřil téměř 8,5 metru. Kabina byla velká téměř jako garsonka (20 metrů čtverečních) a mohlo se v ní ubytovat osm osob. Vnější panely kabiny měly několik vrstev izolace.

Uvnitř měli členové skupiny kromě řídicí části pro řidiče a navigátora k dispozici malou kuchyňku, ložnici, toaletu a předsíň. K dispozici byla také samostatná dílna/laboratoř, což z tohoto vozidla dělalo také pojízdnou laboratoř. Kokpit umožňoval přístup k motoru, zatímco palivo bylo umístěno uprostřed vozidla pod podlahou a topný systém v zadní části.

Kuchyň byla vybavena elektrickým zařízením na tání sněhu a elektrickým sporákem, na kterém se daly ohřívat konzervy. Vzhledem k tomu, že posádka expedice by se v mrazivých teplotách nedostala ven, byl iglumobil doslova vozidlem pro přežití.

900 koní, přesto jen 11 km/h

Modernizovaná pětistupňová převodovka a přeplňovaný vznětový motor, který dokázal vyvinout výkon přes 900 koní, umožňovaly masivnímu terénnímu vozu dobrý výkon i ve velkých nadmořských výškách. Jeho housenkové pásy si poradily se zledovatělým terénem i nadýchaným sněhem a jeho podvozek, ačkoli nebyl obojživelný, byl vodotěsný. Při jízdě maximální rychlostí 11 km/h mohl masivní pojízdný dům táhnout jedny nebo dokonce dvoje přívěsné saně o celkové hmotnosti asi 77 tun.

V roce 1959 dorazila na stanici Mirnyj tři plně vybavená vozidla Charkovčanka s přívěsnými saněmi. Odtud dvě z nich a tahač AT-T podnikly neuvěřitelnou cestu dlouhou 2 700 km do cílové destinace, na jižní pól. Někteří členové expedice později na tento jedinečný, ale náročný zážitek vzpomínali ve svých pamětech.

Charkovčanka dosáhla toho, o čem antarktický sněžný křižník jen snil. Po další roky měla i nadále sloužit jako vozidlo arktické expedice. V roce 1975 nahradila původní verzi modernizovaná Charkovčanka-2, která v polárních expedicích působí dodnes. Podle Russia Beyond měla v 80. letech vyjít třetí generace, ale pád Sovětského svazu tomu učinil přítrž, podobně jako druhá světová válka americkému futuristickému sněžnému křižníku.

Je těžké si představit, jaké to bylo cestovat uvnitř tohoto sovětského behemota, v těch nejnáročnějších možných podmínkách, ale jedno je jisté: jedná se o jedno z největších pozemních vozidel/mobilních domů v historii.

Zdroj: autoevolution.com