Soudný den pro automobilový průmysl se blíží. Zakáže Brusel výrobu aut se spalovacím motorem?

Přidat na Seznam.cz

Situace v automobilovém průmyslu v Evropě by se mohla výrazně změnit. Evropský parlament bude hlasovat o budoucnosti automobilů s tradičním pohonem. Úředníci v Bruselu chtějí, aby evropské silnice byly výhradně elektrické.

Středa by se mohla stát černým dnem pro průmysl klasických automobilů. Již tehdy by se mohlo hlasovat o konci spalovacích motorů poháněných benzinem a naftou. Evropský parlament poté rozhodne o nových předpisech pro osobní automobily. Návrh legislativy bude mnohem přísnější a od roku 2035 budou smět na silnice pouze automobily s nulovými emisemi, jak píše server Politico.

Výrobci budou muset vsadit na jednu kartu.

Pro výrobce automobilů to znamená jediné. Co nejdříve musí přesunout své úsilí na výrobu elektromobilů na úkor spalovacích motorů. Polovina příštího desetiletí je mezním datem pro všechny výrobce, kteří hodlají nadále působit na starém kontinentu.

Právě v polovině minulého měsíce přijal Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) návrh nařízení, které ukládá výrobcům automobilů povinnost snížit do roku 2025 emise z prodávaných automobilů o 20 %. Oproti původním plánům se jedná o snížení o 5 %. Tato hranice by se postupně zvyšovala, až by v roce 2035 dosáhla 100 %.

O budoucnosti budou rozhodovat jednotliví hlasující

Výsledek středečního hlasování je nejistý a o výsledku mohou rozhodnout jednotlivé hlasy. Lidovci a konzervativní frakce chtějí legislativu zmírnit, zatímco socialisté a demokraté chtějí návrh zpřísnit.

Námitky europoslanců ještě nejsou u konce, protože Rada Evropské unie musí ještě vynést svůj verdikt při hlasování ministrů pro klima a životní prostředí. Hlasování je naplánováno na konec června. Pokud se postoje polarizují, bude třeba hledat kompromis mezi EP a členskými státy.

Zdroj: politico.eu