Šokující prohlášení generálního ředitele Peugeot: „Elektromobily jsou nám vnucovány, někdo selže.“

Přidat na Seznam.cz

Generální ředitel společnosti Stellantis, která je výrobcem vozů značky Peugeor nebo Fiat, Carlos Tavares se důrazně vyjádřil proti vnucené elektrifikaci. Náklady rostou, ale konečný zákazník je nemůže absorbovat. Některým výrobcům hrozí kolaps, informuje portál electrek.co.

Carlos Tavares je ve své snaze chránit svůj obor nesmlouvavě rozhodný a bezostyšně kritický vůči institucím. Podle generálního ředitele společnosti Stellantis, který vystoupil na konferenci agentury Reuters, je přechod na elektromobily v podstatě vnucen výrobcům automobilů, kteří se snaží tuto změnu vstřebat.

Podle Tavarese jsou hlavním důvodem výrobní náklady, které podle něj vzrostly o 50 % ve srovnání s vozidly se spalovacími motory. jsou to náklady, které nemůže zaplatit koncový zákazník: „Neexistuje způsob, jak přenést 50 % dodatečných nákladů na koncového spotřebitele, protože většina střední třídy je nebude schopna zaplatit.“

Kritika zavedení emisních limitů je jednoznačně namířena proti Evropě, která stanovuje stále přísnější emisní limity, a proti zemím, které již zavedly zákaz prodeje benzinových a naftových automobilů. Společnost Stellantis také nedávno představila plán s významnými investicemi na podporu přechodu na elektromobily, v jehož rámci se počítá s 30 miliardami eur, tedy přibližně 763 miliard korun.

Generální ředitel si je však jistý, že odvětví čekají těžké časy s reálnými finančními riziky: „V příštích pěti letech budeme muset strávit 10 % produktivity ročně, a to v odvětví, které je zvyklé dosahovat zvýšení produktivity o 2 až 3 %. Budoucnost ukáže, kdo to zvládne a kdo ne. Posouváme odvětví až na hranice jeho možností.

Zdroj: electrek.co