Šok ve Formuli 1. Porsche a Audi vstoupí do soutěže od roku 2026

Přidat na Seznam.cz

Generální ředitel koncernu Volkswagen Herbert Diess potvrdil zvěsti o vstupu značek Porsche a Audi do Formule 1 a prozradil, že se obě luxusní značky zúčastní největší závodní akce, kterou sleduje celý svět, píše web Motor1.

Šéf koncernu vyloučil použití jména VW ve F1 s tím, že se to „nehodí a značka se nebude účastnit“. Místo toho se Porsche a Audi přihlásí do soutěže samostatně, a to pod svými vlastními jmény. Podle Diesse jsou změny pravidel plánované na rok 2026 ideální příležitostí pro vstup do soutěže.

Porsche i Audi dávají přednost svému závazku závodit na nejvyšší úrovni od roku 2026, kdy budou spalovací motory poháněny plně udržitelným syntetickým palivem. Vedení koncernu VW Group zmínilo, že vývoj motoru F1 trvá tři až čtyři roky, takže rozhodnutí muselo být učiněno raději dříve než později, aby byl motor připraven na rok 2026.

Proč F1 a ne jiná třída motorsportu? Diess rozhodnutí koncernu zdůvodnil tím, že se soutěž „celosvětově vyvíjí mimořádně pozitivně“. Třiašedesátiletý výkonný ředitel se domnívá, že se výrazně zvýšila expozice ve Spojených státech, zatímco F1 sleduje stále více lidí z Asie.

„Pokud se podíváte na významné sportovní události nebo akce ve světě, platí, že v motoristickém sportu se počítá opravdu jen Formule 1, která se stále více odlišuje. Pokud se věnujete motoristickému sportu, měli byste se věnovat Formuli 1, protože tam je dopad největší. Navíc se do Formule 1 nedostanete, pokud se neotevře technologické okno, což znamená, že abyste se tam dostali, musíte změnit pravidla: aby všichni začínali opět ze stejného místa,“ řekl Diess.

Zdroj: motor1.com