Snížení daní v Polsku nestačilo. Pohonné hmoty jsou dražší než před ním. Ceny se dotknou i nás

Přidat na Seznam.cz

Ceny pohonných hmot rostou neuvěřitelným tempem. Týden po vypuknutí války na Ukrajině ceny v Polsku vzrostly v přepočtu o 2,40 Kč a během jediného dne o další 1,50 Kč. Již nyní jsou vyšší než před zavedením protiinflačního štítu, který končí o prázdninách, píše server Autokult.

I když mají Poláci oproti nám nižší ceny, jsou podobné jako před zavedením protiinflačního štítu. Bohužel cena benzínu kolem 32,50 Kč a nafty za 34 Kč je na mnoha čerpacích stanicích běžná. Ale to není nic oproti Česku. Zde se pohybuje cena kolem 44 Kč za benzín a 43 Kč za naftu.

Ceny ropy rostou, a tím i ceny pohonných hmot

Dne 2. března stál barel ropy WTI 2 613 Kč, což je rekordní výsledek za posledních 5 let. Pro vysvětlení: barel ropy stál kolem 1 300 Kč a v době pandemické krize 700 Kč. Aby toho nebylo málo, investiční banka Goldman Sachs ve své nedávné zprávě varuje, že pokud nedojde k průlomu v mírových jednáních, ceny surovin budou muset prudce vzrůst.

Tyto ceny se promítají do velkoobchodních cen, které se od 24. února zvýšily. Jedná se o nárůst o 16 % u benzínu a 23 % u nafty. To se projevuje na čerpacích stanicích. V nejbližší době můžeme čekat ceny i kolem 50 Kč/l. A to nemusí být strop.

Zdroj: autokult.pl