Slyšeli jste, že miska s vodou sníží spotřebu paliva vašeho auta?

Přidat na Seznam.cz

Kreativitě se meze nekladou, což platí i pro tipy na úspory. Jak v tomto případě ušetřit spotřebu paliva. Británie prý zažívá mánii, v níž hlavní roli hraje miska na vodu. Jak to má fungovat? Řidič ji má umístit do auta, ideálně na sedadlo spolujezdce, pokud jede sám, nebo na viditelné místo. Pokud jedou dva, může ji spolujezdec držet v rukou.

Klíčem k nízké spotřebě paliva je plynulá jízda s předvídáním. Nevíme, jak je to ve Velké Británii, ale myslím, že tady si nikdo dobrovolně nevylije misku plnou vody na auto. Základní myšlenka, která stojí za tímto nápadem, však rozhodně není špatná. Je totiž zřejmé, že největší vliv na spotřebu vozu má řidič, ať už ji zvyšuje, nebo snižuje.

Miska s vodou zázraky neudělá

Zvýšené ceny pohonných hmot a vysoká inflace připravují půdu pro nejrůznější nápady, jak ušetřit. Je třeba říci, že některé z nich jsou opravdu netradiční. Jedním z příkladů je doporučení online prodejce automobilů ChooseMyCar ve Velké Británii. Její tým přišel s nápadem, že by si řidiči měli před jízdou položit na sedadlo spolujezdce misku s vodou.

Pokyny britského prodejce automobilů jsou místy až humorné, protože zdůrazňují, že motoristé nemají misku nijak upevňovat ani zajišťovat. Jen musí jezdit prozíravě a nevyvrátit ji. Problémem ovšem je, že i když řidič jede co nejopatrněji, nemůže ovlivnit chování ostatních řidičů v provozu.

Je však skutečností, že plynulá jízda s mírným zrychlováním a brzděním má na spotřebu paliva vozu velký vliv. Aby řidič mohl jet plynule, musí především předvídat, udržovat větší odstup od aut před sebou, číst provoz i stovky metrů před sebou. Je také nutné sledovat situaci kolem sebe, hledat mezery, dávat pozor na červená světla, sledovat, jak se chovají řidiči nejen před vámi, ale i ve zpětných zrcátkách.

Předvídavost a plynulá jízda jsou základem ekologického tréninku, po kterém se mnoha řidičům podařilo snížit spotřebu nejen v desetinách, ale dokonce v celých litrech na sto kilometrů. Samotná miska s vodou však nic nevyřeší! Naopak. Považujeme to za nebezpečné! Protože ve snaze nerozlít to může řidič způsobit nebezpečnou situaci tím, že se zdráhá prudčeji zabrzdit nebo změnit směr jízdy, pokud to situace vyžaduje. Miska s vodou může nejlépe pomoci, pokud je pouze imaginární a vy jedete s větším předstihem, bez přílišného zrychlování a brzdění.

Zdroj: redakce, choosemycar.com, Mirror