Slovákům stát nepřímo dotuje nabíjení elektromobilů. Pokud to přeženou, hrozí tučná pokuta

Přidat na Seznam.cz

V Česku je nabíjení elektromobilů v obchodních centrech a u supermarketů pasé. Společnosti nabíjení zpoplatnily. Za to Slovensko v současné době nepřímo dotuje svým občanům nabíjení elektromobilů, když se rozhodlo udržet ceny elektřiny na nižší úrovni pro domácnosti nebo firmy. Nabíjení na veřejných stanicích je tam výrazně dražší než v minulosti.

Důvodem je energetická krize, jejíž dopady pociťují i peněženky Slováků. Nabíjení doma se jim může vyplatit a pokud tuto možnost někdo nemá, existují ještě další alternativy. Odborníci však varují před rizikem sankcí. Ty se týkají odběratelů elektřiny a souvisejí s možným překročením nasmlouvané kapacity.

Někteří motoristé se mohou rozhodnout nabíjet svůj vůz v prostorách svého zaměstnavatele, což by dávalo smysl i z logistického hlediska, protože lidé obecně tráví na pracovišti více hodin. Další možností je například nabíjení v nákupním centru. Takové řešení má však svá úskalí, konkrétně pro odběratele elektřiny, který se rozhodne takové nabíjení zpřístupnit.

Může totiž dojít k překročení smluvně rezervované kapacity v odběrném místě, za což je následně odběratel, tedy majitel budovy nebo firma, která ji pronajímá sankcionován, jak uvádí deník Teraz.

Riziko vysokých sankcí

Je třeba vzít v úvahu, že tyto pokuty mohou být velmi vysoké, v nejhorším případě až 33 eur za 1 kWh, v přepočtu cca 780 Kč za 1 Kwh.

Aby nedocházelo k nedorozuměním a nadměrným kapacitám při zpřístupnění nabíjení, jsou řešením chytré nabíječky, které mohou na nadměrnou kapacitu předem upozornit.

S nastupující érou elektromobility se podobné problémy budou vyskytovat stále častěji. Náklady na provoz jsou pro mnoho motoristů nepochybně důležitým faktorem. Je pravda, že alternativní nabíjení mimo veřejné nabíječky je nyní výrazně levnější.

Pokud vezmeme v úvahu dnešní ceny veřejných nabíječek, náklady se prakticky rovnají těm, které byste měli s benzinovým vozem. Naopak při nočním domácím nabíjení mohou podle něj motoristé ušetřit až dvě třetiny nákladů na benzinový vůz. Nebude to sice bezplatné nabíjení elektromobilů, na jaké byli kdysi zvyklí například zákazníci Lidlu, ale i tak jde o významnou úsporu.

Zdroj: redakce, teraz.sk