Slovák natankoval více, než je objem palivové nádrže. Čerpací stanice vysvětluje bizarní zážitek

Přidat na Seznam.cz

Mělo to být běžné tankování, dokud nezjistil, že udávaná kapacita nádrže jeho vozu je zřejmě nižší než počet litrů paliva, za které měl na čerpací stanici Shell v Bratislavě zaplatit. To se mu nezdálo a o případ se začal více zajímat. Nabízí se vysvětlení a nemusí v tom být žádný zlý úmysl, i když celý zážitek může na první pohled působit poněkud bizarně.

Motorista v příběhu se vydal na čerpací stanici až ve chvíli, kdy ho kontrolka vozu upozornila na nedostatek paliva. Jelikož se jednalo o Renault Kangoo s padesátilitrovou nádrží, standardně by se při použití zdravého rozumu dalo očekávat, že řidič natankuje necelých 50 litrů nafty.

Dodejme, že tankování proběhlo automaticky, aniž by motorista dále zasahoval a snažil se nádrž „doplnit“ ručně – o to více byl překvapen výsledným objemem paliva. Měl zaplatit za 50,6 litru nafty, popisují situaci Hospodárske noviny. Bylo to tedy o 1,2 procenta více, než je udávaný objem nádrže.

Společnost Shell reaguje vysvětlením

Co se mohlo na čerpací stanici stát? Společnost Shell především zdůraznila, že její výdejní stojany pravidelně kontroluje a plombuje metrologický úřad. „Maximální povolená tolerance výdejních stojanů na Slovensku je v souladu s příslušnou normou +/- 0,5 procenta,“ citují Hospodárske noviny Katarzynu Kalwak ze společnosti a dodávají, že „výdejní stojany podléhají přísnému dohledu státních orgánů“.

Společnost Shell také nabízí možné vysvětlení, jak k celé situaci mohlo dojít: „Z bezpečnostních důvodů je nutné mít v „plné“ nádrži prostor pro bezpečné rozšíření paliva. Toho lze dosáhnout odvzdušňovacím ventilem, který nad palivem v nádrži ponechává sloupec vzduchu, a výdejní pistole se po doplnění paliva automaticky vypne.“ Podle společnosti Shell to může vést k tomu, že motorista „může při tankování přes odvzdušňovací ventil naplnit nádrž vozidla na skutečné maximum“.

Protože však nádrže na pohonné hmoty do aut neprochází stejně přísnou kontrolou jako výdejní stojany benzinových čerpadel, motoristům nezbývá než pumpařům důvěřovat.

Zdroj: redakce, hnonline.sk