Slovák Jozef Kabaň končí ve VW. Generálnímu řediteli se nelíbila jeho práce

Přidat na Seznam.cz

Slovák Jozef Kabaň odchází z pozice šéfdesignéra automobilky Volkswagen. Důvod? Šéf VW Thomas Schäfer nebyl s jeho prací spokojen, jak píše server Business Insider na základě zdrojů zevnitř automobilky. Andreas Mindt, šéfdesignér luxusní značky Bentley, je označován za možného nástupce na uvolněné místo. Ve vedení německého koncernu prý panuje hlubší napětí, které se nemusí týkat jen Kabaně.

Kabaň je legendární slovenský designér, který své kvality prokázal během své kariéry již několikrát. Pracoval pro Rolls-Royce, BMW a především a nejdéle pro Škodu. V minulosti pracoval pro koncern Volkswagen a následně se vrátil do jeho služeb. Na začátku roku 2023 mu bylo 50 let. Tentokrát však jeho mise u Volkswagenu skončí předčasně.

Jedním z jeho úkolů bylo přepracovat design vozu ID.Life, který se v sériové podobě objeví jako VW ID.2. Záměrem bylo, aby byl emotivnější a přitažlivější pro mladou generaci. Šéf značky Volkswagen Thomas Schäfer byl však údajně ke Kabanovým návrhům skeptický a nenašli společnou řeč. Situace se vyhrotila natolik, že Kabaň definitivně opustil svůj post. Nedávno o tom informoval svůj tým a nejbližší spolupracovníky.

Portál také cituje jednoho ze zaměstnanců Volkswagenu, který uvedl, že v německé firmě panuje všeobecné napětí a obavy o pracovní místa. „Rozloučení s Kabanem může být jen začátek,“ řekl nejmenovaný zaměstnanec VW. Společnost nedávno opustil také dlouholetý designér Klaus Zyciora.

Více emocionální, méně vášně

Kaban vyzval ke změně myšlení, aby nové Volkswageny působily emotivněji a méně vážně. Slovák zdůraznil, že například agresivně vyhlížející přední část není tou správnou taktikou, jak oslovit širší masy zákazníků. Podle jeho slov proto přišel s novým VW ID. Buzz v tomto ohledu zásadní obrat a začátek nové éry. Elektrobus překypuje retro designem.