Skryté tlačítko na přechodu pro chodce. Je vespod krabičky a ví o něm jen málo lidí
Na mnoha semaforech pro chodce je nutné požádat o zelený signál pomocí tlačítka. K čemu však slouží tlačítko na spodní straně žlutých krabiček?
Každý ho zná a možná i denně používá: tlačítko žádosti na semaforech pro chodce. Jedná se o malou, obvykle žlutou krabičku, jejíž přední stranu lze použít k vyžádání zeleného signálu stisknutím tlačítka. Na spodní straně je však často ještě jedno tlačítko. K čemu slouží?
Pro lidi, kteří normálně vidí, je signál k přecházení silnice vizuální: světelná signalizace se změní z červené na zelenou. Pro osoby se zrakovým postižením naopak zazní akustický signál. V mnoha případech však o něj musí dotyčná osoba požádat – právě prostřednictvím tohoto tlačítka na spodní straně schránky, jak uvádí web Chip.
Šipka ukazuje cestu přes silnici
Nevidomý nebo slabozraký je zvukovým signálem (obvykle taktem) naveden k signálnímu sloupku, kde stiskne tlačítko na spodní straně, a tím se „zaregistruje“. Tlačítko je provedeno jako šipka ukazující směr přechodu pro chodce. Pokud jsou na přechodu pro chodce zvláštní prvky – například středové ostrůvky – připojuje se další hmatové značení.
Když se na semaforu rozsvítí zelená, začne šipka buď vibrovat, nebo se z obou stran silnice ozve akustický signál pro povolení k přejití vozovky (nebo obojí v kombinaci). Hlasitost signálu je obvykle přizpůsobena hlasitosti okolí tak, aby byl zvuk dostatečně odlišen od dopravního hluku.
Zdroj: redakce, chip.de