Škoda zavede novou noční směnu. Zaměstnanci si za jednu noc vydělají víc než někde za celý týden

Přidat na Seznam.cz

Škodu Auto dohání doba chybějících komponentů, přerušené výroby, mnoha nedodělaných aut a front čekajících nespokojených zákazníků. Důsledkem je obrovská poptávka a potřeba rychle uspokojit zejména německé zákazníky. Řešení je jednoduché, Škoda zavede novou noční směnu. Účast na této noční směně je dobrovolná, ale vydělají na ní tolik, že jinde na ni lidé pracují celý týden.

Noční směny obecně nejsou příliš oblíbené. Alespoň ne pro většinu zaměstnanců s rodinami. Často je však musí absolvovat, pokud je to nutné, a firmy by za ně měly zaměstnancům nabízet i odpovídající příplatky zohledňující znevýhodnění a obtíže. V podobné situaci se nyní nachází i společnost Škoda Auto.

Kvůli velkému počtu nespokojených zákazníků (především z Německa) musí zavést šestou noční směnu (z pátku na sobotu). Aby však vyhověla požadavkům silných odborů, musely její návrhy projít vyjednávacím procesem. O požadavcích automobilky byla proto informována závodní rada, která pověřila vedení KOVO vyjednáním vhodných podmínek.

Sobota s rodinou a 6 400 Kč k tomu

Podle odborů KOVO je důležité, že noční směna bude probíhat v době, kdy je menší horko a zaměstnanci budou moci ještě strávit část soboty s rodinou. Upozorňují, že nejde jen o rozhodnutí zaměstnance, ale celé jeho rodiny. Vedení nebo nadřízení těžko mohou vědět, jaká je situace rodiny zaměstnance (zdravotní stav, hlídání dětí, dovolená atd.). Proto je účast na šesté noční směně čistě dobrovolná a zaměstnanci za ni dostanou příplatek.

Požadavek odborů je na průměrnou mzdu ve výši 6 400 Kč za směnu. Tuto částku získáme součtem tarifní mzdy, osobního ohodnocení, příplatků a vyjednaného bonusu. Jak odbory dále upozorňují, nejde o částku, kterou by si lidé mohli někde vydělat za týden. Škoda Auto si od nabízených podmínek slibuje dostatek zájemců, aby šestá noční směna mohla běžet doslova „na plné obrátky“.

Zdroj: redakce, Škodovácký odborář