Škoda už vyrobila 2 miliony SUV

Přidat na Seznam.cz

2 miliony vozů SUV sjelo z výrobní linky v hlavním závodě značky v Mladé Boleslavi. Modely Kodiaq, Karoq a Kamiq tvoří přibližně 40 procent všech vozidel vyráběných ve Škodovce na celém světě.

Úspěch značky Škoda v segmentu SUV byl zahájen světovou premiérou modelu Yeti v roce 2009. Do konce výroby v roce 2017 bylo vyrobeno celkem 685 500 vozů. Ve stejném roce představila Škoda dva nové modely SUV: Kodiaq a Karoq. Asi dva miliony SUV vyrobených společností Škoda svědčí o velkém nasazení. Významným krokem vpřed je také výroba 250 000 vozů modelu Kamiq.

foto: ŠKODA AUTO a.s.

V roce 2019 přidala Škoda do své modelové řady model Kamiq. Tím modely SUV značky Škoda nekončí. V září 2020 oslavila plně elektrická Enyaq iV světovou premiéru. Jedná se o první model značky založený na modulární platformě MEB koncernu Volkswagen. Toto je krok společnosti Škoda při implementaci strategie elektromobility. Je to jediné vozidlo založené na modulární platformě MEB vyráběné v Evropě, které nebude vyráběno v Německu. Tento model je k dispozici s pohonem zadních nebo všech kol, třemi velikostmi baterií a pěti výkonovými variantami v rozmezí od 109 do 225 kW (148 a 306 k). ENYAQ iV je ideální pro každodenní použití, protože poskytuje dojezd přes 520 km. K dnešnímu dni vyrobila Škoda v mladoboleslavském závodě kolem 1100 vozů Enyaq iV.

foto: ŠKODA AUTO a.s.

SUV značky Škoda se vyrábějí ve dvou českých závodech. Kamiq, Enyaq iV a Karoq jsou vyráběny v Mladé Boleslavi. Kodiaq a také Karoq se zase vyrábějí v Kvasinách. Kromě toho tato značka vyrábí SUV v Číně, Rusku a Indii, stejně jako na Ukrajině a na Slovensku. V Číně, která je největším trhem značky na světě, nabízí Škoda také verze výhradně pro tento trh: Kamiq GT a Kodiaq GT. Čína je jediným trhem, kde současné modelové portfolio společnosti Škoda zahrnuje pět SUV. Tento měsíc se v Indii uskuteční světová premiéra modelu Škoda Kushaq. Jedná se o první produkční model značky založený na platformě MQB-A0-IN, variantě platformy MQB speciálně přizpůsobené potřebám místního trhu. Kushaq je první z několika kompaktních modelů implementovaných v rámci projektu India 2.0 a představuje začátek nové éry pro indický trh značek. Oficiální premiéra nového modelu je naplánována na 18. března 2021.

foto: ŠKODA AUTO a.s.