Škoda se vzdá levných modelů, Octavia může být postupně nejlevnější

Přidat na Seznam.cz

Nástup elektromobility a postupný odklon od automobilů se spalovacími motory s sebou přináší také změny v produktovém portfoliu jednotlivých značek. Změny čekají i tradiční výrobce. Zejména ti, kteří dříve vyráběli menší, cenově dostupné vozy s benzinovými motory. V duchu těchto změn Škoda opustí levné modely a je reálné, že nejdostupnějším vozem se stane Octavia.

Přechod od spalovacích motorů k elektromobilům je nezvratný proces, který se již bezprostředně dotýká všech výrobců automobilů. Nejvíce v Evropě, ale ani zbytek světa nezůstává pozadu. Výrazně odlišné technologie, jejich rychlý rozvoj a nové cenové poměry v dodavatelských řetězcích s sebou přinášejí nový pohled na mobilitu. Změní se také vnímání jednotlivých segmentů automobilů a zejména cenové poměry mezi nimi. Koncern Volkswagen a jeho závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi se na tyto změny samozřejmě připravují. Podle podnikového časopisu Škodovácký odborář čekají firmu v příštích deseti letech doslova revoluční změny.

Správná nabídka ve správný čas

Jak se říká, kdo se nepřizpůsobí, nepřežije. To platí i pro rychle se rozvíjející automobilový průmysl. Z tradičního pohledu se může zdát, že dobré časy končí, ale kde něco končí, něco nového začíná. Možná právě tak je třeba vnímat současný vývoj v několika automobilkách, které již připravují změny „za oponou“. A postupně na ně připraví své zákazníky. Zdá se, že podobnému scénáři se nevyhne ani Škoda Auto.

Že se tak skutečně děje, naznačila i odpověď šéfa koncernu VW Olivera Blumeho ve firemním časopise české automobilky, kde odpovídá na otázku Karla Matějky z technického vývoje, proč Škoda Auto opustí pozici levnějších modelů a nejlevnějším modelem se zřejmě časem stane Octavia. Blume otázku nezpochybnil a odpověděl: „Je to otázka flexibility a výrobního mixu, který bude automobilka potřebovat ještě nejméně deset let.“

Potvrdil také, že jde o správné načasování nabídky pro nového zákazníka, a potvrdil, že příslušná rozhodnutí o budoucím směřování budou přijata v brzké době. Zdá se tedy, že i Škoda Auto musí své zákazníky postupně připravit na dražší mobilitu a na to, že základní modely již nebudou malými vozy bez výbavy za výhodné ceny.

Zdroj: Odbory KOVO MB