Škoda se vrací na Ukrajinu. Co mají v plánu?

Přidat na Seznam.cz

Po přesunu výroby elektrických svazků mimo Ukrajinu se však Škoda rozhodla do válkou zmítané země vrátit. Prozatím tam dodá několik desítek vozů, které bude třeba dále montovat, píše server Zawya.

Továrna v ukrajinském měste Solomonovo slouží již několik měsíců jako distribuční centrum, které se zabývá především distribucí potravin a humanitární pomoci. Byly zde také ubytovány rodiny uprchlíků. Nyní se však Češi rozhodli vrátit Eurocar do závodu.

Na Ukrajinu bude prozatím dodáno 80 vozů (modely Kodiaq a Karoq) v systému SKD (Semi-Knocked-Down). To znamená, že Ukrajina obdrží např. karoserie s kompletní výbavou, hotová hnací ústrojí nebo předem smontované závěsy.

Ročně se na Ukrajině tímto způsobem smontovalo až 30 tisíc vozidel, takže 80 souprav je jen zahřívací kolo. Podle výrobce závisí nárůst výroby na průběhu války. Solomonovo se nachází na západě Ukrajiny, přímo na hranicích se Slovenskem a Maďarskem. Závod je v provozu od roku 2002 a dříve se v něm montovala například druhá generace modelu Fabia.

Systém SKD, který byl zaveden v Solomonově, je široce používán v automobilovém průmyslu. Také v Polsku se tímto způsobem vyráběly automobily. Daewoo Nexia k nám přicházely z Koreje. Na Ukrajině se objevil také systém CKD (Completely-Knocked-Down), který se vyznačuje větším počtem montovaných prvků.

Zdroj: zawia.com