Škoda je pod tlakem VW. Hrozí snížení produkce v České republice

Přidat na Seznam.cz

Škoda Auto plánuje přesunout výrobu ziskových modelů do závodů koncernu Volkswagen v jiných zemích, odhalil šéf odborů a člen dozorčí rady Jaroslav Povšík. Mluvčí Škody to odmítl komentovat.

Škoda je největším českým vývozcem, ale její úspěchy často způsobily tření ve skupině Volkswagen. Bernd Osterloh, předseda podnikové rady VW AG, obvinil Čechy z kanibalizace prodeje hlavní značky skupiny. Jaroslav Povšík v týdenním odborovém zpravodaji Škodovacký Odborář oznámil, že Škoda hodlá přesunout výrobu modelu Superb na Slovensko, SUV Kodiaq do Německa a SUV Seat Ateca do Španělska.

„Nestačí tato kampaň proti škodovce? Máme ji připravit o všechno dobré a dokonalé, co nyní máme? Budeme bojovat na všech frontách.“ – komentoval vztekle Povšík na titulní straně zpravodaje.

V loňském roce společnost se sídlem v Mladé Boleslavi vyrobila v českém závodě 29 298 vozů Superb, 101 586 vozů Kodiaq a 98 380 vozidel Seat Ateca, které vyrábějí Češi. Celkem bylo vyrobeno 1,24 milionu automobilů. Většina vývozu směřovala do Číny a Německa. Herbert Diess, prezident skupiny VW, v červenci pro Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že Škoda, jedna z 12 značek ve skupině, musí více konkurovat korejským a francouzským společnostem.