Škoda Auto a BMW svolávají hybridy kvůli riziku požáru. Svolávačku zahájila i Honda a Lexus

Přidat na Seznam.cz

Kvůli vadné pojistce baterie je celosvětově svoláváno přibližně 118.000 hybridních vozů koncernu Volkswagen. Hrozí nebezpečí požáru nebo úrazu elektrickým proudem, píše server Svolavacky.

Závada se může vyskytnout u 42.571 vozů modelových řad Golf, Tiguan, Passat, Arteon a T7. Podle našich informací se svolávací akce týká i zhruba 22.000 vozů Octavia iV, Octavia RS iV a Superb iV.

Podle německého Spolkového úřadu pro motorovou dopravu (KBA) se jedná o vozidla z modelových let 2019 až 2022, přičemž postižen může být i nový Multivan T7.

„Volkswagen při rozsáhlých kontrolách zjistil, že pojistka v pohonném systému některých plug-in hybridních vozidel může mít v jednotlivých případech závadu,“ sdělil mluvčí VW. „V nejhorším případě se může stát, že tato pojistka nebude v případě přepětí správně fungovat.“

V rámci svolávací akce se u rizikových modelů na spínací skříňku vysokonapěťové baterie preventivně instaluje izolační podložka.

Škoda Auto svolává také

Pavel Jína, tiskový mluvčí & PR manažer ŠKODA AUTO Česká republika nicméně potvrdil, že svolávána u nás bude také asi tisícovka škodovek. Na českém trhu se to týká přibližně 1000 vozů modelových řad Octavia iV, Octavia RS iV a Superb iV. Zhruba 300 z nich je ve vlastnictví přímo automobilky Škoda.

Problémy řeší BMW i Honda

Svolávací akce automobilky BMW kvůli problémům s vysokonapěťovou baterií v plug-in hybridních vozidlech (PHEV) odstartovala již v srpnu 2020. V říjnu téhož roku byla rozšířena o dalších 26 tisíc plug-in hybridů. Majitelé hybridních BMW PHEV byli tehdy nabádáni, aby v ovládacím menu nastavili úroveň nabití baterie na maximálně 30 procent.

„Žádáme vás, abyste vozidlo nenabíjeli kabelem z externího zdroje, dokud nebude k dispozici servisní opatření,“ psala automobilka majitelům. Tento týden byla zveřejněna další aktualizace s interním kódem svolávací akce 0061570600, která se týká pěti tisíc BMW X5 PHEV vyrobených od ledna 2020 do února 2021.

Svolávací akce Hondy pro modely Accord a Civic kvůli možnému prasknutí hnací hřídele se týká pouze individuálně dovezených aut z USA, kde jich je svoláváno přes půl milionu. U některých Lexusů NX modelového roku 2021 a 2022 byly při svařování panelů karoserie v oblasti předních tlumičů vynechány některé bodové svary.

Zdroj: svolavacky.cz