Sharyaq a Prediaq, tak by se měly jmenovat připravované nové modely SUV značky Škoda

Přidat na Seznam.cz

Ne, to není vtip. Podle si mladoboleslavská automobilka skutečně nechala zaregistrovat tato dvě jména, která tak může potenciálně používat pro své budoucí modely. Modely Škoda Sharyaq a Prediaq by měly být zařazeny do nabídky crossoverů a SUV a po vzoru současných modelů (Kamiq, Kodiaq, Karoq a Enyaq) budou mít na konci písmeno „Q“. Dalším připravovaným vozem se stejně koncipovaným názvem bude Elroq, elektrický ekvivalent Škody Karoq.

Samozřejmě je třeba vzít v úvahu, že registrace názvu u patentového úřadu neznamená, že jej automobilka musí používat. Škoda má ovšem drobný problém v tom, že Cadillac zvolil prakticky stejnou nomenklaturu. Ta však zatím prodává pouze elektrický crossover Lyriq a připravuje vlajkovou loď Celestiq.

Mimochodem, nemůžeme podezírat General Motors z toho, že by okopíroval nápad s písmenem „q“ na konci názvu Škoda. Americká firma již v roce 1999 představila koncept s názvem Evoq, který se však začal sériově vyrábět až v roce 2003 jako Cadillac XLR. Ale zpět k české značce…

Pokud by k používání nově registrovaných názvů v praxi přece jen došlo, bylo by to pravděpodobně pro elektromobily. Škoda plánuje do roku 2026 představit tři nové 100% elektrické modely. Mezi ně má patřit malý vůz, kompaktní elektrické SUV a také velké rodinné sedmimístné SUV, jehož design byl naznačen v konceptu Vision 7S.

Podíl elektromobilů na celkových prodejích Škody má do roku 2030 dosáhnout 70 procent. Pro splnění těchto cílů bude automobilka v příštích pěti letech investovat 5,6 miliardy eur (v přepočtu 137 miliard Kč) do bateriové mobility a dalších 700 milionů eur (v přepočtu cca 17 miliard Kč) půjde do digitalizace.

Server České noviny odhalil názvy Sharyaq a Prediaq na základě rejstříku ochranných známek v České republice. Tisková agentura kontaktovala i samotnou automobilku, ale vyjádření od ní zatím neobdržela a je otázkou, zda se Škoda k tomuto tématu v nejbližší době vyjádří.

Zdroj: ceskenoviny.cz, redakce