Seznam novějších aut s nejmenším počtem poruch. Všechny pocházejí z jedné země. Dokážete si tipnout?

Přidat na Seznam.cz

Německé TÜV seskupuje vozy podle stáří a určuje procento vadných kusů z celkového počtu vozů daného modelu a ročníku. Čím nižší procento, tím je model spolehlivější.

TÜV je německé sdružení organizací, které se zabývají testováním výrobků všeho druhu, za účelem ochrany lidí a životního prostředí proti různým nebezpečím. Jako nezávislý konzultant kontroluje provozy, energetická zařízení, motorová vozidla, zařízení a výrobky.

Zpráva TÜV vychází z údajů shromážděných při pravidelných technických prohlídkách osobních automobilů ve stanicích technické kontroly v Německu. Největší podíl na těchto kontrolách má Německý svaz technických kontrol, píše web Motofakty.

Technické kontroly automobilů jsou podobné jako v Česku, ale jsou důkladnější a zahrnují větší počet kontrolních bodů. Kontroluje se účinnost brzd, tlumičů, osvětlení, podvozku, pneumatik a výfukového systému a pozornost se věnuje pokročilosti korozních procesů v prvcích důležitých z hlediska bezpečnosti. Je důležité, aby každá zkouška probíhala stejným způsobem a zahrnovala stejný soubor kontrolních činností. Tímto způsobem lze objektivně a zcela srovnatelně vyhodnotit každý vůz, který opustí diagnostickou stanici. Pro statistiku se shromažďují pouze údaje o závažných závadách a konečný výsledek je určen podílem vozů se závažnými závadami na celkovém počtu testovaných modelů.

Ne všichni majitelé automobilů najdou své vozy v tabulkách zprávy TÜV. Ti, kteří plánují koupi ojetého vozu a chtějí si ověřit jeho pozici v žebříčku nárazuvzdornosti, mohou být překvapeni, pokud v něm určitý model chybí. Tvůrci žebříčku berou v úvahu pouze ty modely, které prošly technickou kontrolou v počtu alespoň 10 000 kusů. Pokud tato podmínka není splněna, vůz se do zprávy TÜV jednoduše nezařadí. To se netýká pouze těch vozidel, která jsou na trhu dostupná jen v malém počtu kvůli své elitnosti. Problém se týká i vozů, které jsou populární na jiných evropských trzích, ale v Německu se oficiálně nenabízejí nebo jsou tam populární jen okrajově.

Zpráva TÜV 2022 – nejméně náchylné k závadám (s mírou závad v %)

  1. Mercedes GLC 1.50%
  2. Mercedes B-Klasse 1.9%
  3. VW T-Roc 2.00%
  4. Mercedes SLC 2.10%
  5. Porsche 911 2.10%
  6. Audi Q2 2.30%
  7. Mercedes E-Klasse Coupe 2.30%
  8. Audi Q3 2.50%
  9. Mercedes A-Klasse 2.50%
  10. Mercedes C-Klasse 2.50%

Zdroj: motofakty.pl