Severní Korea si kdysi objednala 1 000 vozů Volvo. Dodnes ale nezaplatila

Přidat na Seznam.cz

Když se řekne krádež, obvykle si představíme auto, které pod rouškou tmy zmizí zpod domu. Ale co když to udělá celá země a jde o 1000 vozů Volvo?

Již v 70. letech minulého století si Volvo vydobylo pověst bezpečného a hlavně bezproblémového vozu. Švédové hledali nějaké exportní trhy a jedním z nich – což se dnes zdá nepředstavitelné – byla Severní Korea. V té době to byla země, kde se dalo vydělat hodně peněz, i když to vyžadovalo investice počítané spíše na roky než na měsíce, jak uvádí web HistoryNet.

V roce 1973 byly navázány diplomatické vztahy a švédské společnosti začaly masivně vyvážet. Jednou z nich bylo Volvo, které do Koreje poslalo tisíc vozů Volvo 144. Byl tu jen jeden problém. Severokorejská vláda za ně nechtěla příliš platit. Ani tehdy, ani později.

Sovětští diplomaté to označili za největší krádež automobilů v historii. Částečně to znamenalo, že ještě v roce 2008 Korea „dlužila“ za celý dovoz cca 1,5 mil. 234 milionů eur. Nikdo nedluží Švédům více. Volvo dostalo peníze od vlády a ta dodnes nebyla schopna platbu vymáhat.

Volvo 144 byl vůz, který, jak název napovídá, byl prvním vozem nové řady, měl čtyři dveře a čtyřválcový motor.

Není známo, kolik těchto vozů ještě jezdí po Severní Koreji. Přístup k dílům musí být ještě obtížnější než například na Kubě.

Zdroj: redakce, historynet.com